Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Posypała się komisja zamkowa w powiecie. Radnych rozczarował starosta

24.02.2021 10:06 | 6 komentarzy | ma.w

Opozycyjni rajcy zrezygnowali z prac w zespole doradczym, który zajmował się wytyczeniem kierunków rozwoju Zamku Piastowskiego. Zrobili to po tym, jak Grzegorz Swoboda ogłosił w mediach, że ma swoją wizję dla Zamku i zaangażuje się bardziej w jego sprawy.

Posypała się komisja zamkowa w powiecie. Radnych rozczarował starosta
Radni powiatowi z klubu PiS: Szymon Bolik, Paweł Płonka i Elżbieta Biskup
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oświadczenie o wyjściu z komisji trojga radnych ogłosiła na lutowej sesji rady powiatu Elżbieta Biskup. Wspólnie z Pawłem Płonką i Szymonem Bolikiem uczestniczyli w pracach gremium kierowanego przez Ewę Lewandowską z zarządu powiatu.

To treść oświadczenia klubu PiS

W związku z ostatnimi działaniami Pana Starosty, który ogłasza w mediach „własną wizję” dla Zamku Piastowskiego, wcześniej niekonsultowaną z zespołem doradczym ds. wypracowania koncepcji rozwoju oraz zmiany kierunków w zakresie funkcjonowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu, nie widzimy sensu i potrzeby uczestniczenia naszych przedstawicieli w pracach tegoż zespołu. W związku z tym z dalszej pracy we wspomnianym gremium rezygnują radni: ​Elżbieta Biskup​, ​Szymon Bolik​,​ Paweł Płonka​.

Wyrażamy rozczarowanie, już po pierwszym spotkaniu wspomnianego zespołu, powołanego przecież z inicjatywy Pana Starosty, że tak naprawdę radni nie są Panu potrzebni do realizacji swoich pomysłów.

Mamy jedynie apel i nadzieję, że w swoich działaniach będzie Pan kierował się wyłącznie dbałością o dobro naszego powiatu. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

Biskup dodała, że ona jako ta, która "zęby zjadła na kulturze i promocji" nie jest przekonana do sposobu, w jaki starosta chce tworzyć produkt turystyczny powiatu. Jej zdaniem powinny go współtworzyć jeszcze elementy kulturalne i sportowe, przy zaangażowaniu autorytetów ze sfery kultury i sportu.

Wystąpienie radnej skomentował w sposób emocjonalny Piotr Olender szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Ubolewam nad taką decyzją, ona jest po prostu głupia - stwierdził.

Olender mówił, że chce słuchać radnych opozycji i zależy mu na współpracy z nimi. Jego zdaniem wyjście ich z komisji ma charakter polityczny, a rajcy sami zrzekają się swego głosu w sprawie przyszłości Zamku.

Lider PO radził członkom klubu PiS przemyśleć decyzję, jego zdaniem nierozsądną i nieusprawiedliwioną. - W komisji dzięki wspólnej pracy klarowały się już pewne wizje - ocenił pierwsze spotkanie komisji zamkowej.

W podobnym tonie oceniła zachowanie trojga radnych z PiS członkini zarządu Ewa Lewandowska. Podkreśliła, że skład zespołu doradczego poszerzano, robiąc ukłon w stronę opozycji. - Bo to ważny, niepolityczny temat, sprawa na serio - zaznaczyła. Od Lewandowskiej radni dowiedzieli się, że starosta chciał początkowo, aby komisja wypracowała scenariusze dla Zamku już w kwietniu, przed sezonem imprez plenerowych. Starościna zaprzeczyła, jakoby włodarz miał nie brać pod uwagę ustaleń komisji. - Wasza decyzja jest dla mnie wielkim rozczarowaniem, szkoda tego celu, jaki obraliśmy - podsumowała Lewandowska.

Radny Paweł Płonka, tłumacząc swoją decyzję, podał, że poczuł się, jakby ktoś robił z niego wariata, kiedy usłyszał, że starosta ogłasza, że zajmie się Zamkiem.

- Pan jest mistrzem zamieszania - zwrócił się do Grzegorza Swobody.

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego