środa, 5 maja 2021

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Kto zostanie nowym szefem zamku?

26.02.2021 07:00 | 4 komentarze | ma.w

Wracamy do rezygnacji Marioli Jakackiej ze stanowiska dyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Kto zostanie nowym szefem zamku?
Michał Fita, Zbigniew Woźniak, Marian Wasiczek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michał Fita byłby idealnym kandydatem na dyrektora Zamku Piastowskiego. Były wiceprezydent Raciborza ma ku temu kwalifikacje - był dyrektorem MOKSiR w Kuźni Raciborskiej, a w magistracie Raciborza odpowiadał za organizację imprez kulturalnych i sportowych. To on przeprowadził Dni Raciborza na zamek, gdzie wystąpił Kult i to Fita nadzorował młodzieżowe lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski na stadionie OSiR-u. Dobrze czuje się w środowisku samorządowców (także poza powiatem, czego dowodem jest projekt „Kolej Plus” realizowany z gminami ziemi opolskiej) i animatorów kultury. W RCK mówiono o nim „nasz prezydent”. Obecnie jest to scenariusz bardzo mało prawdopodobny, gdyż M. Fita wygrał konkurs na dyrektora centrum kultury w Kietrzu (powiat głubczycki).

Do gry o dyrektorski fotel na zamku mogą więc powrócić doświadczeni w działalności kulturalnej Zbigniew Woźniak (prowadził restaurację Vivat i Pałac w Wojnowicach z Muzeum Horroru) oraz Marian Wasiczek (wieloletni szef MOK w Krzanowicach). Ten drugi w konkursie na dyrektora, który wygrała M. Jakacka był wysoko oceniany przez ówczesną komisję.


Między Swobodą a Jakacką iskrzyło od dawna (komentarz Mariusza Weidnera dot. rezygnacji Marioli Jakackiej)

Włodarz powiatu w ostatnim czasie sam zajął się działaniami promocyjnymi związanymi z zamkiem. To on był inicjatorem zakupy banknotu „zero euro” z wizerunkiem raciborskiego zabytku (szybko rozszedł się wśród kolekcjonerów) i zorganizował na zamku dla lokalnych mediów promocję nowego filmu o walorach turystycznych powiatu. Pomagało mu przy tym Biuro Obsługi Starosty prowadzone przez Sylwię Sitarz, a nie agencja kierująca zamkiem, choć to właśnie jest jednostka do działań promocji turystycznej. Dyrektorki Jakackiej nie było na projekcji filmu, choć przebywała w tym czasie na terenie zamku. Starosta komentował chłodno, że wiedziała o wydarzeniu.

Między Swobodą a Jakacką iskrzyło od dawna. Symbolem rozbieżności w ich poglądach na powiatową promocję był logotyp Zamku Piastowskiego. Dyrektorka próbowała posługiwać się zamówionym przez agencję, ale znak nie podobał się staroście i burzył się, że coś próbuje się robić w tej kwestii poza jego jurysdykcją.

Rezygnacja Jakackiej i wcześniejsze pożegnanie się ze starostwem Karoliny Kunickiej – długoletniej urzędniczki wyspecjalizowanej w działaniach promocyjnych – kończy pewien etap w działalności samorządu, który zapoczątkował starosta Adam Hajduk, kontynuował Ryszard Winiarski, ale Grzegorz Swoboda nie zamierza, bo ma inną wizję.


Zobacz również:

Ludzie:

Marian Wasiczek

Marian Wasiczek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza