Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Pozbyli się ponad połowy starych kopciuchów

26.02.2021 19:00 | 44 komentarze | juk

Na nieco ponad 1300 posesji w Marklowicach prawie 800 domów ma już nowe ekologiczne kotły, które emitują mniej szkodliwych substancji niż stare kopciuchy. To około 60% wszystkich tamtejszych gospodarstw. – Jakość powietrza się poprawiła – oceniają włodarze gminy.

Pozbyli się ponad połowy starych kopciuchów
Włodarze Marklowic stworzyli program udostępniania mieszkańcon kotłów wysokiej klasy w tanią dzierżawę, ponieważ doszli do wniosku, że aby walka o czyste powietrze była skuteczna, trzeba zwiększyć skalędziałania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Wystarczy kilka starych kopciuchów, by przy bezwietrznej pogodzie wytworzył się morderczy smog. Włodarze Marklowic doskonale o tym wiedzą. Trzy lata temu stworzyli nowatorski program ograniczenia niskiej emisji. – Okazał się on strzałem w dziesiątkę – przyznaje wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz.

Marklowicki program eko-dotacji zakładał, że przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece to gmina w drodze przetargu kupi urządzenie i jest ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec płaci jednorazowy czynsz z tytułu jego 10-letniej dzierżawy. Koszt dzierżawy kotła wynosił 15% jego wartości. W trakcie pierwszej edycji programu dostarczono mieszkańcom 260 kotłów, dwa lata temu było to 160, a w zeszłym – 67. W poprzednich latach140 kolejnych kotłów wymieniono na piece gazowe. Wójt Chrószcz zauważa, że mieszkańcy, którzy zmodernizowali system grzewczy, a nie wzięli udziału w gminnym programie, korzystają z ulgi w podatku od nieruchomości. Opłata jest symboliczna i wynosi 1 grosz od m kw powierzchni mieszkalnej. Z ulgi korzysta aktualnie 82 właścicieli posesji. Urzędnicy szacują, że ponad 80 właścicieli wymieniło piec, nie korzystając z gminnych dotacji.

– U progu 2021 r. mamy wymienionych około 60% pieców we wszystkich posesjach w gminie. Uważam, że jest to liczba bardzo znacząca – mówi wójt Chrószcz. Dodaje, że w pierwotnych założeniach program dzierżawy pieców miał trwać dwa lata. Zdecydowano jednak, że nabór trzeci będzie naborem uzupełniającym i ostatecznym. Dlaczego włodarze zdecydowali się stworzyć własny program eko-dotacji? Ponieważ doszli do wniosku, że aby walka o czystsze powietrze była skuteczna, trzeba zwiększyć skalę działania. – Tak się właśnie stało, z czego jesteśmy zadowoleni – puentuje wójt.(juk)


22 lutego w Marklowicach zaczął działać punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze. To wynik porozumienia, jakie gmina nawiązała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Marklowiczanie w punkcie mogą uzyskać m.in. pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. Jak przekazują gminni urzędnicy, punkt działa bez wyznaczenia stałych godzin funkcjonowania. – Wcześniej trzeba się umówić telefonicznie – mówią nam. Zainteresowani mieszkańcy rezerwować terminy spotkań mogą dzwoniąc pod numery: +48 32 4592837, 32 4592830.