Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Rameta znowu znalazła się na krawędzi

23.02.2021 19:00 | 3 komentarze | ma.w

Wraca dyskusja o upadłości spółdzielni meblarskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że producent mebli mimo działań naprawczych wciąż ma fatalne wyniki finansowe.

Rameta znowu znalazła się na krawędzi
Dawna siedziba Ramety na Ostrogu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na 5 marca zwołano w Ramecie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków spółdzielni. Tam ma być rozstrzygane dalsze istnienie działającej w Raciborzu już ponad pół wieku fabryki mebli. Walne musi się zgodzić na złożenie w sądzie wniosku o upadłość. Podstawą dla decyzji mają być obecne wyniki finansowe Ramety. Spółdzielnia ma wielu wierzycieli, a na bieżącej działalności ma ponosić straty. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rezygnację z pełnionej funkcji prezesa zarządu złożyła niedawno Aleksandra Mikoś. Przez kilka miesięcy kierowała Rametą wspólnie z wiceprezesem Markiem Wyrostkiem, ale ten sam zrezygnował z pracy w zarządzie i przeszedł na inne stanowisko w fabryce. Wówczas Mikoś samodzielnie kierowała spółdzielnią.

Przypomnijmy, że Rameta po sprzedaży swojej siedziby na Ostrogu przeniosła się w ubiegłym roku do obiektów w strefie ekonomicznej przy ul. Gospodarczej 1. Władze spółdzielni podawały wówczas publicznie, że uspokoiły się jej finanse, są nowi kontrahenci i wierzyciele zgodzili się na plan spłat zadłużenia. Kłopoty fabryki mebli zaczęły się potęgować latem 2019 roku. Straciła głównego odbiorcę swych wyrobów – sieć sklepów we Francji. W Ramecie doszło wtedy do zwolnień długoletnich pracowników, głównie inwalidów. Ci prosili o interwencję posłankę Gabrielę Lenartowicz, przyszli do radnych Raciborza na sesję, by opowiedzieć o swym dramacie, gdyż zostali bez źródeł dochodu. Sprawy w sądach pracy toczą się do dziś. Niedługo potem odwołano prezesa Stefana Fichnę, który kierował kilkanaście lat Rametą. PIP skarży go w sądzie o złamanie praw zwolnionych pracowników. Następcy Fichny – A. Mikoś i M. Wyrostek zgłosili w prokuraturze podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa w zakresie podejmowanych decyzji finansowych.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm