Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako

19.02.2021 19:00 | 2 komentarze | żet

Firma z Raciborza aktywnie zabiega o poparcie parlamentarzystów w sporze ze spółkami Skarbu Państwa oraz pomoc państwowych agencji. Do premiera Morawieckiego oraz ministra Jacka Sasina wpływają kolejne interpelacje w tej sprawie.

Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako
Poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała, senator PiS Ewa Gawęda, poseł Lewicy Maciej Kopiec to parlamentarzyści z naszego regionu, którzy interpelowali w sprawie Rafako.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przyszłość Rafako wciąż jest niepewna. Układ z wierzycielami czeka na uprawomocnienie. Bez tego Rafako nie może myśleć o wdrażaniu planu naprawczego i pozyskiwaniu nowych zleceń. Tymczasem sytuacja finansowa największego pracodawcy z Raciborza pogarsza się z tygodnia na tydzień. Złożony do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o udzielenie pożyczki wciąż czeka na rozpatrzenie. Branżowy portal Business Insider twierdzi, że bez tych pieniędzy Rafako może mieć problem z wypłatą wynagrodzeń w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są różne scenariusze, od przejęcia firmy przez państwo (poprzez Polski Fundusz Rozwoju lub inny podmiot, np. którąś ze spółek Skarbu Państwa) po... upadłość.

W Rafako dwoją się i troją, aby problemami spółki zainteresować jak najwięcej wpływowych osób. 13 stycznia senator Ewa Gawęda (PiS) zwróciła się do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego niektóre ze spółek Skarbu Państwa (m.in. Gaz-System S.A.) głosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. Reprezentująca nasz region senator Gawęda zwróciła uwagę na rolę Rafako w życiu gospodarczym Raciborza, województwa śląskiego oraz Polski.

W następnych tygodniach związkowcy oraz pracownicy Rafako wysłali listy do innych parlamentarzystów, w tym do premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prosili o udzielenie pomocy Rafako przez państwowe agendy, m.in. Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu, a także wpłynięcie na nieprzejednana postawę wrogich Rafako spółek Skarbu Państwa.

Sprawą Rafako zainteresowali się również parlamentarzyści opozycyjni. Poseł Lewicy Maciej Kopiec z Rybnika wskazał, że ewentualny upadek Rafako przysporzy spółkom Skarbu Państwa sporych strat (konieczność rozpisania nowych przetargów na realizację inwestycji, które wykonuje na ich rzecz Rafako, m.in. elektrociepłownia Radlin oraz bloki w Bełchatowie). M. Kopiec zwrócił się do premiera również z pytaniem, czy planuje sprawdzić, dlaczego Agencja Rozwoju Przemysłu dotychczas nie przyznała Rafako pożyczki, która umożliwiłaby firmie przetrwanie trudnego czasu. Zapytania w sprawie Rafako zostały skierowane przez posła Kopca również do Ministra Aktywów Państwowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

O wyjaśnienie działań spółek Skarbu Państwa wobec Rafako zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych również poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała z Rybnika (razem z parlamentarzystami Martą Golbik z Gliwic oraz Jarosławem Urbaniakiem z Ostrowa Wielkopolskiego). Oprócz spraw podjętych już wcześniej, M. Krząkała zapytał również o widoki na przejęcie Rafako przez Państwowy Fundusz Rozwoju lub inny podmiot należący do Skarbu Państwa.

O działania rządu zmierzające do zapobieżenia upadkowi Rafako pytała Ministra Aktywów Państwowych również Mirosława Nykiel - posłanka Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej. Dotychczas żadna ze wspomnianych interpelacji nie doczekała się odpowiedzi.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów