Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Po Rybniku jeździ tylko 30 elektrycznych aut. Pomogą urzędnicy

19.02.2021 10:24 | 6 komentarzy | acz

Przez trzy tygodnie pracownicy Urzędu Miasta Rybnika, uprawnieni do kierowania samochodami służbowymi testować będą auta z napędem elektrycznym.

Po Rybniku jeździ tylko 30 elektrycznych aut. Pomogą urzędnicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W każdym z trzech kolejnych tygodni testowane będą inne trzy samochody: najpierw KIA eSOUL, Opel e-Corsa i Nissan Leaf, następnie Opel e-Vivaro (furgonetka), Peugeot e2008 SUV i Renault ZOE i w ostatnim tygodniu Peugeot e208, Volkswagen ID.3, Mercedes EQC. - Testowanie aut elektrycznych przez urzędników jest częścią programu E-mobility now! realizowanego przez Rybnik wspólnie ze Stowarzyszeniem Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. Celem współpracy jest wspieranie działań na rzecz rozwoju elektromobilności w Rybniku, a głównym założeniem programu E-mobility now! jest zwiększenie ilości pojazdów elektrycznych w mieście do 1000 sztuk na koniec 2025 roku - wyjaśnia Agnieszka Skupień z rybnickiego urzędu.

Póki co w Rybniku zarejestrowane są 32 pojazdy elektryczne należące do osób prywatnych. W miejskiej flocie jest zaś jeden samochód elektryczny użytkowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych od 2025 roku jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców przekracza 50 tysięcy, muszą zapewnić co najmniej 30-procentowy udział pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie użytkowanych przez miasto pojazdów. Z kolei od 2028 roku miasto będzie musiało zapewnić co najmniej 30-procentowy udział zeroemisyjnych autobusów. Najwięcej pojazdów miejskich napędzanych jest olejem napędowym. W miejskiej flocie są też pojazdy na benzynę, ale nie brakuje też takich z instalacją gazową – LPG, CNG i LNG.