Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Za rok Czyżowice i Rogów? Plan na kolejne zespoły szkolno-przedszkolne

20.02.2021 07:00 | 1 komentarz | art

Gmina chce połączyć od września szkoły i przedszkola w Gorzycach i Turzy w zespoły szkolno-przedszkolne. Pytamy, czy podobny los spotka placówki oświatowe w Czyżowicach i Rogowie.

Za rok Czyżowice i Rogów? Plan na kolejne zespoły szkolno-przedszkolne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GORZYCE Pod koniec stycznia na Sesji Rady Gminy w Gorzycach poinformowano o planie utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych w Gorzycach i Turzy Śl. O ile temat utworzenia takiej placówki w Gorzycach, gdzie przedszkole i szkoła funkcjonują pod jednym dachem, nie wywołał kontrowersji, bo tworzenie zespołów w takiej sytuacji jest powszechną praktyką, to w przypadku Turzy już owszem – tam szkoła i przedszkole działają w całkowicie oddzielnych obiektach. Pomysł nie spodobał się więc w turskim przedszkolu, gdzie zwrócono uwagę na to, że nie wiadomo, jak połączenie oddzielnego obecnie przedszkola ze szkołą, wpłynie na pracę przedszkola i na komfort maluchów. Obszernie pisaliśmy o tym przed tygodniem. Choć, zdaniem włodarzy decyzja jeszcze nie zapadła, to wiele wskazuje na to, że odwrotu od realizacji pomysłu nie ma. 12 lutego zakończyły się konsultacje społeczne projektów uchwał o utworzeniu zespołów szkolno-przedszkolnych w Gorzycach i Turzy Śl. Swoją opinię wyraziły już też rady pedagogiczne czterech placówek, które mają zostać połączone. – Trzy opinie są pozytywne, jedna negatywna – mówi Daniel Kurasz, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy w Gorzycach. – Negatywną opinię wyraziła rada pedagogiczna przedszkola w Turzy – precyzuje.

Podczas styczniowego posiedzenia Rady Gminy, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu powiedział, że patrząc na przykłady funkcjonowania zespołów szkolno-przedszkolnych w Gorzyczkach i Olzie, warto iść w tym kierunku również w przypadku placówek oświatowych w innych sołectwach gminy. – To jest początek dyskusji na temat tworzenia kolejnych zespołów – powiedział przewodniczący Kurasz. Zapytaliśmy go, czy Komisja planuje realizację podobnych działań w stosunku do placówek oświatowych w Czyżowicach i Rogowie. Tam przedszkola i szkoły również działają w osobnych obiektach, ale podobnie jak w Turzy Śl., ze sobą sąsiadują, przy czym w Czyżowicach przez drogę. – Tam też będziemy chcieli utworzyć zespoły. Prawdopodobnie przystąpimy do tego kroku w 2022 roku. Nie chcieliśmy w tym roku łączyć wszystkich placówek za jednym razem, bo oznaczałoby to ogrom pracy i zadań. Uznaliśmy, że lepiej zrobić to etapami – mówi Daniel Kurasz. Podkreśla zalety tworzenia zespołów, związane przede wszystkim z organizacją pracy nauczycieli szkół i przedszkoli, którzy będą mogli w razie potrzeby uzupełniać się w ramach jednego zespołu szkolno-przedszkolnego, przy zachowaniu odrębnych rad pedagogicznych i rad rodziców. (art)