Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisławskie dzielnice po nowemu? Jest taki pomysł

Pojawiała się propozycja zmian w działalności i funkcjonowaniu rad dzielnic. Trwają właśnie konsultacje w tej sprawie.

Wodzisławskie dzielnice po nowemu? Jest taki pomysł
Czy dzielnica Osiedle XXX-Lecia-Piastów-Dąbrówki zmieni nazwę na Trzy Wzgórza? Z taką propozycją - oraz szeregiem innych - wyszedł wodzisławski radny Adrian Jędryka

WODZISŁAW ŚL. – Dzielnice pełnią ważną rolę w mieście, bo są łącznikiem między radą miejską i urzędem a mieszkańcami. Rady dzielnic to dodatkowe osoby, które pełniąc swoje funkcje społecznie, pomagają dostrzegać te problemy mieszkańców, które mogą być niewidoczne dla władz miasta – mówi wodzisławski radny Adrian Jędryka. – Chcę dodać im kompetencji, żeby mogły działać więcej i sprawniej – dodaje Jędryka. W trakcie styczniowej sesji zawnioskował o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie uchwał o utworzeniu miejskich jednostek pomocniczych – dzielnic i projektów statutów dzielnic. Radni jego pomysł zaaprobowali. Jakie zmiany w dokumencie proponuje radny Jędryka? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Lepszy kontakt z mieszkańcami

Po pierwsze Adrian Jędryka chce, aby rady miały lepszy kontakt z mieszkańcami. – Dziś, żeby skierować pismo do rady dzielnicy, trzeba je wysłać do urzędu miasta. Następnie urzędnik dzwoni do przewodniczącego, a ten przyjeżdża i odbiera korespondencję. Proponuję, żeby każda rada miała swoją siedzibę, do której mieszkańcy będą mogli przyjść w ramach społecznego dyżuru lub wysłać pismo. Chcę także, żeby każda dzielnica posiadała swój adres mailowy – mówi radny. Kolejna jego propozycja ma sprawić, że działalność zarządów dzielnic będzie skuteczniejsza. – Obecnie rady nie mogą ze swoich środków kupić np. papieru do drukarki czy wydrukować ulotek informujących o zebraniach. Wszystko to pokrywają członkowie ze swoich prywatnych środków. Jeśli pojawiłyby się na to środki, to dzielnice działałby aktywniej – zwraca uwagę. Radny proponuje również, aby rady miały możliwość m.in. opiniowania uchwał rady miejskiej, przeprowadzania konsultacji społecznych, czy składania propozycji do budżetu miasta. – Chciałbym także unormować prawnie współpracę z organizacjami działającymi na terenie dzielnicy, np. stowarzyszeniami, służbami mundurowymi, czy miejskimi jednostkom. Wiele rad dzielnic już dzisiaj prowadzi takie działania, ale nie mają one umocowania w przepisach. Zależy mi także na tym, żeby oprócz pożytecznych inwestycji rady dzielnic w większym stopniu skupiły się na działaniach społecznych np. organizacji festynów i innych wydarzeń. To jeden ze sposobów na ożywienie miasta we wszystkich dziewięciu dzielnicach – wyjaśnia Jędryka.

Zmiana formuły wyborów

Kolejna zaproponowana zmiana przez radnego zakłada zmianę formuły wyborów składów rad dzielnic. Do tej pory wybierano ich na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym. Wówczas zgłaszano kandydatów i głosowano. Jak zauważa Jędryka, spotkania odbywały się w tygodniu wieczorem, przez co wielu mieszkańców nie miało możliwości w nich uczestniczyć m.in. z powodu obowiązków zawodowych. Mała liczba głosujących przekłada się z kolei na niską frekwencję. – Chcę ją zwiększyć, żeby jak najwięcej mieszkańców wybierało swoich przedstawicieli, dlatego proponuję zbliżyć procedurę wyborów radnych do wyborów samorządowych – wyjaśnia Adrian Jędryka. Tłumaczy, że głosowanie odbywałoby się w siedzibie rady dzielnicy w dzień wolny od pracy. Nad wszystkim czuwałaby powołana spośród mieszkańców komisja. Kandydaci byliby zgłaszani wcześniej, więc mieliby czas na zaprezentowanie swoich pomysłów i przekonania do siebie mieszkańców. – Bardziej otwarte wybory będą wymagały od nich więcej wysiłku, a to daje szansę, że więcej osób dowie się o wyborach i weźmie w nich udział. Dodatkowo to dobre rozwiązanie na czas pandemii, bo przy obecnych obostrzeniach nie ma możliwości organizacji spotkań sprawozdawczo-wyborczych w tradycyjnej formie, czyli z dużą grupą osób w jednej sali – przekonuje radny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].