Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Krzanowicach

17.02.2021 07:00 | 11 komentarzy | mad

Krzanowiccy radni uchwalili nowe stawki za śmieci, które będą obowiązywały od marca. Zmiany jednak mocno obciążą domowe budżety, choć można koszty częściowo zmniejszyć, decydując się na kompostowanie bioodpadów. W samorządzie zdecydowano się również na częściowe wykluczenie z systemu nieruchomości niezamieszkałych, czyli m.in. sklepów i firm, które miały pogłębiać problem ze wzrostem kosztów systemu gospodarowania odpadami.

Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Krzanowicach
Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miało być taniej...

Jan Długosz przypominał, że w chwili, kiedy rozpoczęto segregować popiół, pojawiła się nadzieja, że z czasem opłaty będą niższe, bo ceny uzyskane po przetargu będą atrakcyjniejsze. Okazało się jednak, że system podrożał o około 300 – 400 tys. złotych. Andrzej Strzedulla wyjaśniał, że gmina nigdy nie wie, jaką oferenci złożą ofertę. Nadmienił, że należy dążyć, do tego, aby produkować jak najmniej odpadów. Dalej włodarz porównał frakcje odpadów produkowanych w gminie Krzanowice oraz miejscowościach sąsiednich. I jak wskazał, ilość popiołów produkowanych na mieszkańca jest znacznie mniejsza, aniżeli w gminach, które posiadają sieć gazową.

Zaskarżyć oferenta?

Przewodniczący Długosz pytał również radcę prawego Aleksandra Żukowskiego, czy gmina może zaskarżyć kwotę, jaką oferent zażyczył sobie w przetargu. – Nie – odparł mecenas Żukowski. Wyjaśnił, że to nie jest problem, tylko i wyłącznie gminy Krzanowice, ale całej Polski. Wskazał, że wpływ na to mają koszty pracy, które są coraz droższe oraz opłaty związane z lokowaniem odpadów na regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych idą w górę. Zdaniem mecenasa kroki, które podejmuje gmina: modyfikując system oraz zachęcając do korzystania mieszkańców z kompostowników, służą ograniczenia tempa wzrostu. – Należy się jednak przygotować na to, że to drożało, drożeje i będzie drożeć – powiedział. Zauważył, że atrakcyjniejsze ceny mają te gminy, które same regulują gospodarkę odpadami. Taką możliwość daje prawo, które obowiązuje od 2017 r. i tzw. zamówienia in house (wewnętrzne). Przykładem może być więc Kuźnia Raciborska, gdzie tym zadaniem zajmuje się Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Tam mieszkańcy za śmieci obecnie płacą 23,50 zł.

Kontrole trwają

W samorządzie dostrzegają problem z osobami, które nie są zgłoszone do systemu, a produkują śmieci. Kilkadziesiąt wezwań do korekty deklaracji, zostało już wysłanych do mieszkańców. Przypomnijmy, w gminie zameldowanych jest 5 tys. 700 mieszkańców, a zadeklarowanych do odpadów nieco ponad 4 tys. 300. Różnica wynosi więc około 1400 mieszkańców, którzy nie płacą za śmieci. – Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że jeżeli zostanie ustalone, że ktoś zamieszkiwał (posesję – przyp. red.), a nie złożył deklaracji, to zostanie obciążony opłatą za cały okres zamieszkiwania tej osoby – przestrzegał podczas obrad burmistrz Andrzej Strzedulla.

Dawid Machecki

* To pojemnik brązowy, który w okresie letnim wykorzystywany jest na bioodpady. Zimą, już na popiół – więc na ten czas kubeł mieszkańcom ma zostać oddany.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi