Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Podatki w gminach powiatu raciborskiego. Gdzie za mieszkanie i prowadzenie biznesu płaci się najmniej, a gdzie najwięcej?

19.02.2021 13:00 | 2 komentarze | mad

Przeglądamy wysokości najważniejszych stawek podatków od nieruchomości, które zostały uchwalone w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego na 2021 rok.

Podatki w gminach powiatu raciborskiego. Gdzie za mieszkanie i prowadzenie biznesu płaci się najmniej, a gdzie najwięcej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bez zmian

Dwie gminy powiatu raciborskiego stawki podatków od nieruchomości pozostawiły na tym samym poziomie, co rok wcześniej. To Pietrowice Wielkie i Kuźnia Raciborska. Pierwsza gmina, choć stawki ustaliła na tym samym poziomie, to wprowadziła je nową uchwałą. Radni Kuźni Raciborskiej już nie. W tym przypadku przepisy prawa stanowią jasno: stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy. Do tej kwestii odnosi się również Anna Szostak, skarbnik gminy. – W 2020 roku, nie podejmowano uchwały w sprawie podatków od nieruchomości, ponieważ w naszej gminie stawki te pozostają z roku 2020, uchwalane w 2019 r. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19, podwyższoną stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, burmistrz podjął decyzję, a rada miasta to poparła, o niepodnoszeniu stawki podatków od nieruchomości dla mieszkańców gminy – wyjaśnia pani skarbnik.

Najtaniej, najdrożej

Stosunkowo najłagodniejsze stawki podatkowe w powiecie raciborskim ma gmina Pietrowice Wielkie. W trzech na osiem branych przez nas pod uwagę kategorii ma najniższe stawki. Kolejne są Krzyżanowice i Racibórz, gdzie w dwóch kategoriach, kwoty są najniższe w porównaniu do sąsiednich samorządów. Można byłoby się jednak spodziewać, że jeżeli Pietrowice Wielkie i Kuźnia Raciborska pozostawiły takie same stawki jak przed rokiem, to te będą najatrakcyjniejsze w każdym bądź większości wymienianych przez nas wariantów. Bo przecież inne gminy, najczęściej podnosiły stawki o poziom inflacji. Z naszej analizy wynika jednak inaczej. Natomiast, jeżeli przyjrzymy się tylko Kuźni Raciborskiej, to ten samorząd w jednej kategorii ma najatrakcyjniejszą stawkę w porównaniu do sąsiednich gmin.

Na przeciwnym biegunie są Krzanowice, które mają najwyższe stawki podatkowe w każdej branej przez nas kategorii. Co istotne, gmina ta ma najwyższe stawki podatków w tak ważnej dla mieszkańców kategorii jak budynki mieszkalne. Powodów do zadowolenia nie mają również przedsiębiorcy. Ci płacą najwyższe w powiecie podatki od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Drugim samorządem z najwyższymi podatkami jest natomiast Nędza, gdzie w czterech kategoriach gmina wiedzie prym (pokrywa się w tych miejscach stawkami z Krzanowicami).

Ludzie:

Anna Szostak

Anna Szostak

Skarbnik gminy Kuźnia Raciborska