Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Bardzo zła jakość powietrza w regionie

15.02.2021 15:19 | 0 komentarzy | AgaKa

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 2 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj zła.

Bardzo zła jakość powietrza w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Występuje ryzyko przekroczenia poziomu informowania – 100 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie o złej jakości powietrza obowiązuje w poniedziałek, 15 lutego od godziny 9:00 do godziny 24:00 we wtorek, 16 lutego.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Należy unikać wietrzenie pomieszczeń oraz zaniechać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.