środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Pandemia powoduje spadek popularności pożyczek i kredytów

14.02.2021 09:10 | 0 komentarzy | (s)

Rynek pożyczek w polsce również nie uchronił się przed kryzysem dotykającym większość gałęzi polskiej gospodarki. Pomimo wprowadzonych ograniczeń, wyznaczających maksymalną wysokość oprocentowania, co piąty polak rezygnuje z kredytu lub pożyczki.

Pandemia powoduje spadek popularności pożyczek i kredytów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stan portfela polskiego pożyczkobiorcy

Według najnowszych badań, kwestie finansowe pojedynczych konsumentów odciskają również swoje piętno na ich skłonności do zaciągania kredytów. Dzięki przeprowadzonym ankietom ustalono, że 48% Polaków określa swoją sytuację materialną jako “ani dobrą ani złą”, jednocześnie 36% ankietowanych deklaruje, że ich finanse są w dobrych albo bardzo dobrym stanie. 16% zaświadczyło, że znajdują się w złej sytuacji finansowej.
Oceniając stan rynku pożyczek w przeciągu ostatniego roku, eksperci zauważyli następujące tendencje. Pomimo tego, że od marca aż 47% konsumentów zdecydowało się na wzięcie pożyczki u któregoś z usługodawców to aż 35% jest zdania, że zaciągnięcie kredytu jest obecnie znacznie trudniejsze niż w przed pandemią, co więcej, co piąty polak musiał zdecydować się na zrezygnowanie ze starania się o pożyczkę ze względu na świadomość braku możliwości spłaty należnych pieniędzy. Naturalnie przyczyną starania się o dodatkowe środki na koncie w wielu przypadkach były problemy związane z Covid-19.

Dodatkową kwestią dla wielu osób starających się o kredyt był dostęp do artykułów streszczających warunki danej pożyczki.. Dla konsumentów, których interesowała szybka pożyczka przez internet foxycredit.com często służyło za źródło informacji pozwalające lepiej zorientować się w ofertach przedstawianych przez różnych pożyczkodawców.

Według ekspertów z FoxyCredit pożyczka online na raty zazwyczaj zaciągana jest aby dokonać konkretnego zakupu, w wypadku jeśli klientowi zależy na produkcie, którego nabycie przekracza jego możliwości finansowe. W ten sposób inicjatywę to zaciągnięcia pożyczki określa aż 48% ankietowanych. Jednocześnie 21% osób  bierze kredyt w celu pokrycia nieprzewidzianych kosztów, a jedynie 11,5% bierze kredyt ze względu na trudną sytuację materialną. W kwestii stanu epidemiologicznego duży wpływ na rynek pożyczek można zauważyć w kontekście utraty pracy oraz kosztów leczenia. Aż 16% pożyczkobiorców decyduje się na wzięcie pożyczki w związku z brakiem zatrudnienia natomiast 14% ma kłopoty z pokryciem wydatków na lekarza i leki przez co jest zmuszone zaciągnąć kredyt. 

Świadomość trudnej sytuacji finansowej oraz niepewność co do stałości zatrudnienia sprawia, że coraz mniej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Wśród ankietowanych 81% wyznało, że w przeciągu następnych 12 miesięcy nie planuje brać kredytu. W grupie osób, które postanowiły jednak skorzystać z usług pożyczkodawcy, większość wybiera pożyczki udzielane przez banki, odsetek wynosi w tym wypadku aż 60 procent z pożyczkobiorców. Co ciekawe najbardziej popularną alternatywą okazują się pożyczki od osób prywatnych, tzn. przyjaciół i rodziny, 19% procent. Jedynie 3% klientów bierze pod uwagę oferty firm pożyczkowych, a kolejne 3% decyduje się na zaciągnięcie chwilówki bez weryfikacji w BIK i KRD.

Zmiany na rynku pożyczek spowodowane Covid-19

Niewątpliwie, epidemia odbiła się negatywnie na wielu obszarach ekonomii zarówno na świecie jak i w Polsce. Jak można wywnioskować na  bazie danych statystycznych, rynek pożyczek przechodzi kryzys spowodowany przede wszystkim niepewnością wynikającą z niestabilności na rynku pracy oraz utrudnionymi warunkami życia codziennego w toku trwania obostrzeń oraz w związku z potencjalnym zakażeniem wirusem. Co więcej wprowadzone ograniczenia odnośnie maksymalnej stopy procentowej pożyczki również mogą przynieść potencjalne straty dla pożyczkodawców, równocześnie klienci bywają też zmuszeni, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w związku z ciężką sytuacją materialną spowodowaną utratą pracy, lub aby pokryć koszty leczenia. Mimo to, stan rynku pożyczkowego w przeciągu ostatniego roku znacznie się pogorszył.

Materiał zewnętrzny