Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Ogrzewanie domu a wpływ na zdrowie - jak wybrać najlepsze?

11.02.2021 13:28 | 0 komentarzy | MK

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże oddziaływanie na zdrowie i samopoczucie domowników ma założony w domu system grzewczy. To, czy wybierzemy pompy ciepła, ogrzewanie węglowe czy elektryczne ma również ogromny wpływ na środowisko.

Ogrzewanie domu a wpływ na zdrowie - jak wybrać najlepsze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnim czasie świadomość dotycząca tej kwestii na szczęście nieco się zwiększyła. W głowach pojawiają się pytania, jakie ogrzewanie wybrać, aby nie szkodzić sobie i innym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kwestie związane z energooszczędnością czy miesięcznymi opłatami. Warto jednak pomyśleć również o wpływie na stan górnych dróg oddechowych, jakość powietrza w pomieszczeniu, a także na dworze. Jaki system grzewczy jest w stanie pogodzić te wszystkie wymagania? Z pewnością warto zwrócić uwagę na ogrzewanie na podczerwień, które jest tak popularne w krajach skandynawskich. Co może zrobić dla naszego zdrowia i czy jego utrzymanie nie jest drogie?

Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie

Słowo podczerwień wielu osobom będzie kojarzyło się z różnego rodzaju urządzeniami termowizyjnymi czy lampami leczniczymi. Od lat promieniowanie podczerwone jest również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Fale IR-C o długości od 4 do 14 mikronów  wytwarzane przez promienniki lub folie grzewcze są bezpieczne dla zdrowia i dodatkowo mają wiele prozdrowotnych właściwości. Ciepło oddawane przez nowoczesne urządzenia porównuje się z ciepłem przesyłanym przez Słońce na Ziemię. Istnieje jednak jedna, najważniejsza różnica. Fala IR-C ogrzewa jedynie wierzchnią warstwę skóry, nie przenikając do tkanek. Dzięki temu nie powoduje różnego rodzaju ciężkich schorzeń, na przykład nowotworów. 

W zależności od mocy zainstalowanych na ścianach promienników mogą one ogrzać powierzchnię nawet do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Co ważne, promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, co za tym idzie, nie prowadzi do jego ruchów. To szczególnie istotna zaleta w przypadku alergików i astmatyków, dla których kurz, pył i drobnoustroje znajdujące się w powietrzu są częstym powodem zaogniania się nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo fale IR-C mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych mięśni czy zaprzestanie występowania nerwobóli. Nie można również zapominać o przyrodzie! Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni ekologiczne, ponieważ nie dochodzi do produkcji substancji, które zanieczyszczałyby  środowisko i powietrze.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień i czy jest energooszczędne?

    Działanie ogrzewania na podczerwień nie jest skomplikowane. Ciepło przekazywane jest jedynie organizmom żywym i przedmiotom, dzięki czemu nie dochodzi do niepotrzebnych strat energii. Znajdujący się w promiennikach podczerwieni element grzewczy w postaci kryształu węgla bardzo szybko się nagrzewa i już w kilka chwil można poczuć działanie urządzenia. A co z energooszczędnością? W końcu jest to ogrzewanie elektryczne. Jak zapewniają producenci urządzeń, między innymi firma Cronos, odpowiednie ocieplenie domu sprawia, że utrzymania jednego grzejnika o mocy 500W i zasięgu działania do 15 m2 to koszt maksymalnie 55 złotych miesięcznie. Należy jednak zadbać o dobór optymalnych ustawień, a także dobranie mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia. Tylko wtedy można liczyć na to, że ogrzewanie na podczerwień, które jest również ogrzewaniem elektrycznym, będzie energooszczędne. Wybór takiego systemu grzewczego jest dobrym pomysłem dla osób posiadających panele słoneczne. 

Materiał zewnętrzny