Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Gorzyce zrezygnują z opłaty za sprzedaż alkoholu. Wodzisław też?

09.02.2021 18:04 | 0 komentarzy | art

Ważna informacja dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej, działających na terenie gminy Gorzyce - urząd gminy przygotował uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty i części zwrotu opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży należnej w 2021 r.

Gorzyce zrezygnują z opłaty za sprzedaż alkoholu. Wodzisław też?
Przez dużą część ubiegłego roku lokale gastronomiczne nie miały możliwości handlowania alkoholem spożywanym w miejscu sprzedaży. Zresztą nadal się to nie zmieniło. Zwolnienie z opłaty za sprzedaż alkoholu nieco ulży takim przedsiębiorcom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gorzyce zwolnią branżę gastronomiczną z opłaty za handel alkoholem

To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców, którzy musieli płacić opłatę za sprzedaż alkoholu, choć w praktyce przez dużą część 2020 r. z powodu pandemicznych ograniczeń, nim nie handlowali. Pisaliśmy o tym tutaj (kliknij). Możliwość zwolnienia z opłaty istniała już w 2020 r. ale ze względy na terminy, gminy miały trudność z jej wprowadzeniem, a często w ogóle nie wiedziały o takiej możliwości (kliknij).

W tym roku ma być inaczej, a przynajmniej w gminie Gorzyce. 5 lutego Urząd Gminy w Gorzycach poddał pod konsultacje społeczne, uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w 2021 r. 

Zgodnie z jej zapisami gmina zwolni przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Gorzyce z drugiej raty opłaty należnej w 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

W myśl tej samej uchwały gmina przyzna zwrot 1/3 opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wniesionej jednorazowo za rok 2021 r. w terminie do 31 stycznia 2021 r. przez przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Gorzyce.

Biorąc pod uwagę trwający w Polsce stan epidemii i ograniczenia w prowadzeniu przez przedsiębiorców działalności gastronomicznej, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie ich przychodów ze sprzedaży napojów alkoholowych zasadnym jest zwolnienie przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Gorzyce z części opłaty należnej w 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, tj. drugiej raty - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Konsultacje uchwały trwają do 12 lutego. Jeśli Rada Gminy Gorzyce zdecyduje się na uchwalenie tej uchwały, to stanie się to najprawdopodobniej pod koniec lutego.


W Wodzisławiu też?

Istnieje szansa, że podobna uchwała zostanie przegłosowana również w Wodzisławiu. Poinformował o tym prezydent miasta Mieczysław Kieca, który 5 lutego zamieścił w mediach społecznościowych wpis:

Pracownicy gastronomii i restauratorzy ponoszą ogromne straty. My musimy działać, by nie stracić ich. Dlatego podjąłem dziś kolejną decyzję, dzięki której pomożemy lokalnym przedsiębiorcom z branży. Proponuję zwolnienie z opłat za koncesje na najbliższe parę miesięcy. Projekt odpowiedniej uchwały skierowałem już do biura Rady Miejskiej - napisał Mieczysław Kieca. 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.