Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Co ma wspólnego pomoc strażakom z nieotrzymaniem rządowej dotacji?

13.02.2021 16:00 | 1 komentarz | juk

Powiatowa straż pożarna zgłosiła się do marklowickich radnych z prośbą o ponowne przekazanie pieniędzy. Tych samych, które już raz otrzymała, ale nie zdążyła w zeszłym roku wydać. Niektórzy radni byli jednak temu przeciwni tłumacząc, że gmina nie otrzymała pomocy finansowej z rządu, dlatego środków dla strażaków nie przekażą.

Co ma wspólnego pomoc strażakom z nieotrzymaniem rządowej dotacji?
W trakcie styczniowego wspólnego posiedzenia marklowickich komisji radni rozpatrywali sprawędotacji dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE 21 stycznia odbyło się wspólne posiedzenie marklowickich komisji: infrastruktury technicznej i rozwoju oraz spraw społecznych. Jedna ze spraw, nad którą pochylili się radni, dotyczyła przekazania dotacji dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Ku zaskoczeniu temat poróżnił radnych.

Strażacy zwrócili się do marklowickiej rady z prośbą o przekazanie dotacji w wysokości 30 tys. zł. Warto zauważyć, że PSP w zeszłym roku otrzymała z marklowickiej kasy dotację w takiej samej kwocie. Strażakom nie udało się jednak pieniędzy spożytkować i wróciły one z powrotem do budżetu gminy. Z tego powodu zwrócili się oni ponownie o przekazanie pieniędzy, które chcieli przeznaczyć na dofinansowanie zakupu samochodu wykorzystywanego podczas działań ratowniczych.

– Nie chciałbym wchodzić w wielką politykę, ale jestem przeciwny udzieleniu tej dotacji – mówił w trakcie obrad radny Piotr Pękała. – Nasza gmina została pominięta przy podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dlatego uważam, że pieniądze dla PSP powinny przekazać gminy, które dostały rządowe dotacje. My liczymy każdą złotówkę – dodał. Podobnego zdania był wójt Tadeusz Chrószcz. – Myślę, że korona z głowy nie spadnie tym gminom, które otrzymały rządową pomoc i nasz wkład zostanie podzielony między nie. My z kolei moglibyśmy te pieniądze przeznaczyć na inne zadania np. walkę z niską emisją – mówił włodarz.

Słowa radnego, a także wójta wywołały zdziwienie u co poniektórych uczestników obrad. Ich poglądu nie popierali m.in. radni Tomasz Kubala, Piotr Zając i Marcin Sieniawski. – Łączenie tych dwóch spraw jest co najmniej nie na miejscu. Znamy przysłowie, kto daje i odbiera... – mówił pierwszy z nich. Radny Sieniawski podkreślił z kolei, że przy podziale rządowych środków nie zawiniła PSP i nie można jej karać za decyzje rządzących.

Po krótkiej dyskusji radni przeszli do głosowania. 4 głosami za, 3 przeciwnymi i 6 wstrzymującymi radni zdecydowali się przekazać pieniądze dla wodzisławskiego PSP. W trakcie styczniowej sesji dopełnili formalności i podjęli odpowiednią uchwałę.

(juk)


Kolejne podejście

W połowie grudnia wybrano projekty, które zostaną dofinansowane z drugiej transzy środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do powiatu wodzisławskiego trafiło wsparcie w wysokości 25 mln zł. Marklowice z tej puli nie otrzymały jednak ani złotówki, choć gmina starała się o dofinansowanie dwóch projektów. W kolejnej edycji programu włodarze ponownie złożyli wnioski, licząc w końcu na rządowe wsparcie. Dotyczą one: zabudowy paneli fotowoltaicznych na trzech obiektach gminnych (kwota dotacji opiewa na 1,1 mln zł), zabudowę windy w urzędzie wraz z częściowym jego remontem (wnioskowana kwota dotacji to 430 tys. zł) i dokończenie remontu ul. Goplany (kwota dotacji to 470 tys. zł). – Te projekty są może skromne finansowo, ale mają dla nas ogromną wagę – podkreśla wójt Tadeusz Chrószcz.