Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Bardzo zła jakość powietrza

09.02.2021 15:38 | 12 komentarzy | AgaKa

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 3 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj bardzo zła.

Bardzo zła jakość powietrza
Zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Należy unikać wietrzenia pomieszczeń oraz zaniechać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Występuje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego – 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie o bardzo złej jakości powietrza obowiązuje od godz. 9:00 we wtorek, 9 lutego, do godziny 24:00 w środę, 10 lutego. 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.