Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Zmiany od marca. O ile więcej za śmieci w Kornowacu?

16.02.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Niestety, kolejny samorząd nie uchronił się przed podwyżką opłat za śmieci. Wiadomo już ile mieszkańcy gminy Kornowac będą płacić od marca.

Zmiany od marca. O ile więcej za śmieci w Kornowacu?
Wójt Grzegorz Niestrój.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzorem lat poprzednich po ogłoszonym przez Urząd Gminy Kornowac przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, zgłosiła się jedna firma – Naprzód z sąsiednich Rydułtów. To firma, która od lat wywozi śmieci z tej części powiatu raciborskiego. Tym razem cena była o ponad 295 tys. złotych wyższa, aniżeli ta, którą oferent zażyczył sobie rok wcześniej.

– Zgodnie ze specyfikacją zamówienia na rok 2021 prognozuje się odbiór odpadów komunalnych w ilości około 2600 ton. Ilość ta została opracowana na podstawie danych historycznych i tendencji, która funkcjonowała rok wcześniej, czyli zwyżki ilości odpadów komunalnych produkowanych przez naszych mieszkańców – mówi Grzegorz Niestrój, wójt gminy Kornowac. Zwyżka, jak wskazuje wójt, może być spowodowana obecną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa i faktem, że więcej przebywamy w domu, więc i więcej produkujemy śmieci.

Nowe stawki uchwalono na ostatniej sesji rady gminy. I tak od marca za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny mieszkaniec miesięcznie zapłaci 32,50 złotych (było 30 zł) – to w sytuacji, gdy nieruchomość zamieszkuje sam. W chwili, gdy mieszkańców jest dwóch lub więcej to 29,50 złotych za osobę. W przypadku tego drugiego wariantu jest zmiana, bo wcześniej w gminie funkcjonował podział na nieruchomości zamieszkałe od dwóch do sześciu osób (stawka wynosiła 24,50 zł) oraz siedmiu i więcej osób (było 23,50 zł). Ustalono również podwyższoną stawkę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Cena za mieszkańca samotnie zamieszkującego nieruchomość wynosi 97,50 zł (było 90 zł). W sytuacji, gdy nieruchomość zamieszkują minimum dwie osoby, stawka wynosi 88,50 zł (wcześniej stawka wynosiła od dwóch do sześciu osób 73,50 zł, a od siedmiu i więcej osób 70,50 zł).

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.