Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Uchwalanie Budżetu Raciborza na 2021 rok. Poprawki Lenka i Szukalskiej na prawie 7 milionów. Problem z transmisją. Sesja przerwana na tydzień

27.01.2021 20:13 | 9 komentarzy | ma.w

Trwa sesja rady miasta w Raciborzu. Ok. godz. 19:30 zaczęło się omawianie planu finansowego zaproponowanego przez prezydenta Raciborza. Dariusz Polowy pokazał radnym nową prezentację na temat budżetu.

Uchwalanie Budżetu Raciborza na 2021 rok. Poprawki Lenka i Szukalskiej na prawie 7 milionów. Problem z transmisją. Sesja przerwana na tydzień
Dariusz Polowy zaczął punkt o budżecie 2021 na sesji od swojej prezentacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tekst aktualizowany

W galerii zdjęć można obejrzeć prezentację Dariusza Polowego z zaplanowanymi przezeń wydatkami.

Prezydent zawarł w nim także propozycje zgłoszone przez radnych miejskich. Dodał przy tym, że "Razem dla Raciborza" przedłożyło mu 86 propozycji wycenionych przez wiceprezydenta Dominika Koniecznego na 66 mln zł. - Traktuję to jako bilans zamknięcia waszej władzy. Tego nie udało się zrobić w waszych kadencjach - powiedział włodarz. O propozycjach do budżetu ze strony radnych Niezależnych Michała Fity prezydent powiedział, że przedłożyli "krótką listę".

Radna Anna Szukalska oceniła prezentację Polowego jako bazę do dyskusji i zmian w planie wydatków. Zauważyła, że do radnych Niezależnych włodarz z propozycją konsultacji budżetowych zgłosił się dopiero w przeddzień sesji.

Michał Kuliga wystąpił z własną prezentacją na temat budowy sztucznej murawy. Radni z Razem chcą boiska jako "wartości dodanej do bazy istniejącej przy Srebrnej" i proponują utworzenie Raciborskiego Centrum Sportu. Mówią o lokalizacji boiska ze sztuczna nawierzchnią na terenie OSiR. - To ma być marka dla Raciborza, jak wpisze nazwę w internecie, to zobaczy atrakcyjne miejsca uprawiania sportu w mieście - oznajmił Kuliga.
Boisko miałoby powstać na zapleczu aquaparku, kosztem dwóch kortów tenisowych, które mają być przeniesione.

Pochlebnie o propozycji M. Kuligi wypowiedziała się Ludmiła Nowacka. Radny Jarosław Łęski chciał poznać koszty takiej inwestycji, których Kuliga nie podał. Określił koncepcję jako ciekawą. Anna Ronin także dopytywała o kompleksowy koszt inwestycji zaproponowanej przez przez radnego z Razem. - My nie jesteśmy przeciwni boisku, ale w innej lokalizacji i ze środkami zewnętrznymi - podał M. Kuliga. - Ile będzie kosztować przeniesienie kortów - dociekała Anna Wacławczyk. Kuliga stwierdził, że korty są w opłakanym stanie, a Henryk Mainusz zauważył, że ich obłożenie nie jest najlepsze w ostatnich czasach.

Mirosław Lenk uważa, że nowa koncepcja wymaga spotkania i dyskusji.

Lenk zapowiedział, że "Razem" poprze budżet Polowego, ale zaproponuje w nim poprawki. - Zobaczy pan, że będą one spójne z pańskimi celami - zaznaczył M. Lenk.

POPRAWKI klubów Razem i Niezależnych

Niezależni przedstawili swoje stanowisko wobec projektu budżetu D. Polowego

Stanowisko Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity w sprawie boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Jako Klub Radnych Niezależnych Michała Fity chcemy budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią dostępnego dla wszystkich raciborskich klubów piłkarskich i mieszkańców.

Gdyby Pan Prezydent z nami rozmawiał, a nie komunikował się tylko za pomocą bilbordów i prasy przedstawilibyśmy swoje argumenty w tej kwestii:

- Powinno ono być w rękach OSiR-u;

- Dochód z wynajmu zasiliłby budżet OSiR-u;

- Brak pozyskanej dotacji na budowę obiektu, przez połączenie projektu budowy boiska z szatniami dla Brzezia, choć wnioskowaliśmy, by nie łączyć tych dwóch pozycji;

- Przesunięcie płyty w granicach obecnego stadionu generuje potrzebę budowy dwóch boisk;

- Niejasności związane ze spółką Unia sp. z o.o. i jej kondycją finansową, które najpierw wymagają wyjaśnienia (Prezydent chce przeznaczyć nowo wybudowane boisko pod spółkę);

- Zagrożenie, że boisko będzie użytkowane na wyłączność spółki, tak jak to ma miejsce teraz ze stadionem na Srebrnej;

- Potrzebne jest zarówno obecne boisko z murawą na Srebrnej jak i boisko ze sztuczną nawierzchnią;

- Nie wszyscy działacze sportowi wyrazili zgodę co do lokalizacji nowego boiska na murawie na Srebrnej, w ich apelu brak wskazanej lokalizacji gdzie boisko ma się znajdować;

- Zgadzamy się z opinią Pana Jana Wosia, że: „boisko musi powstać, ale co do umiejscowienia to trzeba się zastanowić gdzie”.


Anna Ronin chciała wiedzieć czy pierwszą łopatę w budowie nowego boiska będzie można wbić jeszcze w tym roku.

PREZENTACJA Michała Kuligii w galerii zdjęć - TUTAJ

Przy omawianiu proponowanych poprawek przez Mirosława Lenka sesję przerwano o godz. 21:18 ogłaszając przerwę techniczną, bo zanikła transmisja internetowa obrad. O godz. 21:47 nadal nie było transmisji z powodów technicznych. Leon Fiołka mówił do prezydentów, że chyba trzeba będzie dokończyć obrady w czwartek.

Ok. 21.53 prowadzący obrady Marian Czerner skonsultował z radcami prawnymi czy przy niepewnym przekazie internetowym (pojawia się i znika) należy kontynuować sesję. Ci są zdania, że transmisja powinna być nienaganna technicznie, dostępna dla każdego zainteresowanego. Jeśli tego nie można zapewnić należy przerwać posiedzenie. Czerner postanowił jeszcze zaczekać, a następnie skonsultować z szefami klubów co robić dalej.

O godz. 21.58 wiceprzewodniczący Czerner zaprosił szefów klubów, prawników i prezydenta Polowego na rozmowę w sprawie decyzji o kontynuowaniu sesji budżetowej.

UWAGA! Sesja zostaje przerwana. Będzie kontynowana za tydzień - w środę 3 lutego o godz. 16.00. Obrady muszą być transmitowane on-line, a urząd nie może spełnić dzisiaj tego warunku. Informatycy zapowiedzieli zapewnienie dwóch kanałów transmisji. Równolegle będzie za tydzień prowadzona transmisja do YouTube i tak jak dotąd w systemie e-sesja.

Anna Wacławczyk zaprotestowała przeciw temu terminowi. Chciała głosowania nad jej wnioskiem o zmianę godziny przyszłotygodniowej sesji na godz. 15.00. Marian Czerner odmówił. Po uwagach radnych odbyło się głosowanie - sonda, ale propozycja A. Wacławczyk nie przeszła.

Prezentacja o budżecie wyświetlona na sesji
Opozycja - Lenk i Szukalska konsultuje się w sprawie budżetu
Planowana lokalizacja sztucznej murawy na OSiR w miejscu kortów
Michał Kuliga i jego prezentacja
Anna Ronin pytała o koszt budowy boiska wg Kuligi
Propozycje Razem dla Raciborza i Niezależnych do budżetu 2021
Propozycje Razem dla Raciborza i Niezależnych do budżetu 2021
Propozycje Razem dla Raciborza i Niezależnych do budżetu 2021
Marian Czerner ustala z prawnikami czy sesję można kontynuować
Konsultacje z urzędowym informatykiem na temat prowadzenia transmisji

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza