Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Rada Raciborza: Fiołka odwołany, następcy nie wybrano

27.01.2021 17:24 | 7 komentarzy | ma.w

Zgodnie z zapowiedzią na styczniowej sesji odwołano Leona Fiolkę z funkcji przewodniczącego miasta. Kluby radnych, które się tego domagały - Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity - nie zaproponowali następcy Fiołki. Pracami rady kierował będzie wiceprzewodniczący Marian Czerner.

Rada Raciborza: Fiołka odwołany, następcy nie wybrano
Dariusz Polowy podziękował Leonowi Fiołce za pracę w radzie miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radna Zuzanna Tomaszewska z prezydenckiego klubu NaM-PiS-Anna Ronin apelowała do opozycyjnych radnych, by przedstawili - jako koalicja - propozycję personalną następcy L. Fiołki. Powiedziała, że oczekuje współpracy od nowego szefa rady. Jej zdaniem brak przewodniczącego byłby ośmieszaniem się rady miasta. Radny Jarosław Łęski wskazał na brak merytorycznego uzasadnienia projektu uchwały przygotowanej przez opozycję.

Obruszyła się szefowa klubu Niezależnych - Anna Szukalska. Zarzuciła Tomaszewskiej kłamstwo na temat istnienia koalicji między radnymi opozycji. - Ja nic o takowej nie wiem - stwierdziła. Szukalska powiedziała też, że powodem, dla którego Niezależni chcą odwołania Fiołki, jest jego brak faktycznej, aktywnej współpracy z radą miasta. Jak dodała, L. Fiołka uważał, że przewodniczący rady jest podporządkowany prezydentowi miasta, na co nie było i nie ma zgody ze strony radnych.

Leon Fiołka na zakończenie swej pracy w roli szefa rady wygłosił krótką przemowę - podsumowanie. Omówił też sytuację poprzedzającą jego odwołanie.

W głosowaniu tajnym w sali Kolumnowej 14 radnych było za odwołaniem Fiołki/7 radnych sprzeciwiło się /2 radnych wstrzymało się od głosu. Do odwołania przewodniczącego potrzebnych było 12 głosów. Po ogłoszeniu wyniku głosowania przez Anną Wacławczyk - przewodniczącą komisji skrutacyjnej, L. Fiołka podziękował za współpracę radnym i pracownikom biura rady miasta. Prezydent Dariusz Polowy wręczył mu bukiet kwiatów i serdecznie wyściskał.

Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.