Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Biblioteka w Połomi przeszła generalny remont. Właśnie ją otwarto

27.01.2021 09:13 | 0 komentarzy | art

25 stycznia odbyła się uroczystość otwarcia po generalnym remoncie filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Połomi. Z racji obostrzeń, związanych z pandemią COVID-19, uroczystość miała kameralny charakter.

Biblioteka w Połomi przeszła generalny remont. Właśnie ją otwarto
Biblioteka w Połomi po generalnym remoncie. Fot. UG w Mszanie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje Urząd Gminy w Mszanie, wśród gości znalazł się wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek i przewodniczący Rady Gminy w Mszanie Marek Liśnikowski. Gośćmi byli również Magdalena Herman – sołtys Połomi oraz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl. Ewa Wrożyna-Chałupska. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wójt i dyrektor biblioteki w Mszanie Eliza Sicińska-Hajska.
Biblioteka w Połomi była nieczynna dla czytelników przez 165 dni. Prace remontowe trwały od sierpnia 2020 r. W tym okresie wykonano generalny remont: wyburzono jedną ze ścian, połączono pomieszczenia, stworzono między nimi szerokie przejście. Zniszczony, wieloletni parkiet został zastąpiony praktycznymi płytkami, ze ścian zniknął przestarzały tynk mineralny, a w jego miejsce pojawiła się gładź, wymalowana na nowoczesne, energetyzujące kolory. Całkowicie zmieniono i ulepszono oświetlenie biblioteki, a w oknach pojawiły się nowe rolety.
Wykonawcą zadania była firma AFBUD Adam Fila z Rybnika. Łączny koszt przedsięwzięcia – ponad 81 tys. zł, został pokryty z budżetu GOKiR Mszana.
- Remont był dopiero początkiem zmian, jakie nastąpiły w połomskiej bibliotece – wyjaśnia Eliza Sicińska-Hajska. - Dość powiedzieć, że sami projektowaliśmy regały, które następnie wykonała dla nas firma stolarska z Mszany. Dzięki dotacji celowej w wysokości 52 tys. zł, którą otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Mszana – wyposażyliśmy od podstaw wyremontowaną filię. Bibliotekarze wykonali następnie żmudną pracę dokładnego przejrzenia całego księgozbioru, książka po książce oraz opracowania nowego księgozbioru, bo do biblioteki trafiły dary książkowe oraz zakupiono nowości wydawnicze ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - mówi Eliza Sicińska-Hajska.
To wszystko wpłynęło na okres zamknięcia biblioteki. Gmina podkreśla jednak, że niedogodności rekompensuje funkcjonalność nowej, pięknej filii nr 1, którą śmiało można określić jako bibliotekę XXI wieku.

Biblioteka dla czytelników została otwarta 26 stycznia 2021 r., a pracować będzie następująco:

poniedziałki od 8.00 do 15.00,
wtorki od 8.00 do 15.00,
środy – nieczynne,
czwartki od 10.00 do 17.00,
piątki – nieczynne.