Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

W lutym urząd zacznie tropić martwe dusze

26.01.2021 23:09 | 13 komentarzy | ma.w

Licząca kilka tysięcy osób luka w systemie opłaty śmieciowej obowiązującym w Raciborzu zostanie poddana kontroli urzędniczej. Zastosowany będzie tzw. model świdnicki, o którego ściągnięcie do Raciborza starano się dwa lata.

W lutym urząd zacznie tropić martwe dusze
Wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny zamierza znaleźć nieuczciwych podatników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O sfinalizowaniu rozmów z samorządem ze Świdnika, który z powodzeniem zastosował metodę znajdywania niepłacących za wywóz śmieci, poinformował w poniedziałek 25 stycznia wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny.

- Szczegóły podamy mieszkańcom w lutym, w stosownym komunikacie - zapowiedział zastępca Dariusza Polowego, który odpowiada za gospodarkę komunalną.

Na Batorego dotarły już aplikacje ze Świdnika umożliwiające tropienie tzw. martwych dusz w systemie (chodzi m.in. o różnicę w liczbie płacących za śmieci i mieszkańców z meldunkiem). To wynik porozumienia między gminami Racibórz i Świdnik.

- Żeby te aplikacje służyły założonemu celowi, potrzebujemy pewnych danych, jakie są w naszym posiadaniu i zaczniemy je weryfikować. System tej kontroli składa z wielu składowych - wyjaśniał radnym z komisji budżetowej wiceprezydent Konieczny.

Z naszych informacji wynika, że aplikacja świdnicka wykorzystuje dane z gminnych zasobów np. związane z opłatami za żłobek, przedszkole lub obiady w szkole, które posłużą charakterystyce podatnika.


W październiku 2020 roku radni z klubu Niezależnych Michała Fity wystąpili do prezydenta Raciborza o przeprowadzenie kompleksowej analizy wprowadzenia w Gminie Racibórz algorytmu umożliwiającego weryfikację deklaracji śmieciowych od osób fizycznych oraz prawnych uchylających się od wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami w Gminie Racibórz.

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza