Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Pieniądze na sport podzielone. Najwięcej dla SWD Wodzisław Śl.

27.01.2021 13:00 | 1 komentarz | juk

Pieniądze między wodzisławskie kluby sportowe przeznaczone na ich tegoroczną działalność zostały już podzielone. Kto i ile dostał?

Pieniądze na sport podzielone. Najwięcej dla SWD Wodzisław Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Znane już są wyniki tegorocznego konkursu ofert na wykonywanie zadań z zakresu sportu na terenie Wodzisławia Śl. Do podziału było 600 tys. zł. Pieniądze otrzyma osiemnaście klubów sportowych, które starały się o miejską dotację.

Specjalna komisja

Nim pieniądze na sport zostały podzielne, powołano specjalną komisję konkursową. To jej członkowie pochylili się nad złożonymi przez kluby sportowe wnioskami, oceniając je i następnie ustalając propozycję wysokości przyznawanej dotacji. W tym roku do pracy w komisji konkursowej przystąpiło pięciu wodzisławskich radnych: Dezyderiusz Szwagrzak, Roman Kapciak, Mariusz Blazy, Jakub Elsner oraz Ireneusz Skupień. Do udziału w pracach komisji wyznaczono także zastępcę prezydenta Izabelę Kalinowską oraz kierownik biura spraw społecznych Izabelę Michałek. Następnie komisja przeszła do obrad, podczas których dokonano podziału przeznaczonych na dotacje sportowe środków.

Pieniądze podzielono

Zgodnie z decyzją komisji 600 tys. zł rozdysponowano między 18 klubów. Zaproponowane poziomy dotacji przedstawiają się następująco: Klub Sportowy SWD Wodzisław Śląski – 90 tys. zł, Młodzieżowy Klub Piłkarski Odra Centrum – 85 tys. zł, Klub Sportowy „Wicher Wilchwy” – 70 tys. zł, Ludowy Klub Sportowy Naprzód 46 Zawada – 62 tys. zł, Młodzieżowy Klub Sportowy ZORZA – 43 tys. zł, Żeński Klub Koszykarski „Olimpia” – 43 tys. zł, Międzyszkolny Klub Sportowy – 43 tys. zł, Klub Sportowy 25 Kokoszyce – 36 tys. zł, Uczniowski Klub Sportowy „Baszta” – 32 tys. zł, Akademia Sportowa TOP TEAM – 25 tys. zł, Uczniowski Klub Sportowy „Strzał Wodzisław” – 15 tys. zł, Klub Sportowy SKI TEAM – 15 tys. zł, Akademia Piłkarska „Odra” Wodzisław – 15 tys. zł, Uczniowski Klub Sportowy „Rapid” – 8 tys. zł, Klub Sportów Walki „Boxing Odra” – 6 tys. zł, Ognisko Specjalistyczne TKKF Karte-DO – 5 tys. zł, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Relaks” – 5 tys. zł, Akademia Bilardowa Wodzisław Śląski – 2 tys. zł. Dotacje mają być przeznaczone na przedsięwzięcia z zakresu m.in. organizacji i udziału w obozach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, udziału w tych rozgrywkach, realizacji programu szkoleniowego, utrzymania obiektów oraz urządzeń sportowych.

Inwestycja w pasje i zdrowy tryb życia

Przypomnijmy, że zeszłoroczny podział sportowych dotacji wywołał niemałe poruszenie. Wówczas przez błędy formalne złożonych wniosków pieniędzy nie otrzymały: Uczniowski Klub Sportowy „RAPID” oraz Klub Sportowy SWD Wodzisław Śląski. – W tym roku prace komisji przebiegały spokojnie bez żadnych kontrowersji. Nie obyło się oczywiście bez różnicy zdań, ale od tego jest zespół, by wypracować wspólne stanowisko – komentuje Mariusz Blazy. W efekcie podpisany przez wszystkich członków komisji konkursowej protokół z obrad, który daje możliwość rozstrzygnięcia konkursu, otrzymał prezydent miasta Wodzisławia Śl. Włodarz zgodził się z zaproponowane przez komisję poziomami dotacji. W efekcie przygotowane zostało zarządzenie prezydenta, które zostało już przez niego podpisane. – Jak wszyscy wiemy, to nie są najlepsze lata polskich samorządów i ich finansów. Jednakże, mając na uwadze wagę rozwoju sportu, cieszę się, że na tak ważne cele przeznaczyliśmy te 600 tys. zł. To inwestycja w pasje i zdrowy tryb życia mieszkańców. Więc zdecydowanie warto – mówi prezydent Mieczysław Kieca. Inaczej sprawę widzi radny Blazy. – Zdaję sobie sprawę z tego, że część klubów liczyła na większe dotacje, ale trudno jest dzielić coraz mniejsze jabłko na coraz więcej części. Dlatego nie podzielam entuzjazmu pana prezydenta, który cieszy się, że udało się przekazać 600 tys. zł na dotacje dla klubów sportowych. Uważam, że miasto powinno przekazywać na ten cel minimum 1% dochodów budżetowych – komentuje.

(juk)


W puli brakuje Odry Wodzisław. Klub ten jednak nie ubiegał się o przyznanie dotacji, co jest efektem zaproponowanego przez klub projektu z „Miastem po awans”, wedle którego Odra chce by miasto przeznaczyło dla niej w tym roku 400 tys. zł z tytułu promocji miasta. Ta decyzja ma zapaść na najbliższej sesji rady miasta. Znacznie mniej pieniędzy – aż o 200 tys. zł – niż w roku ubiegłym otrzymała też MKP Odra Centrum. To z kolei efekt porozumienia do jakiego doszło między Odrą Wodzisław a Odrą Centrum, na mocy którego ta druga wycofuje z rozgrywek drużynę seniorską. Zatem Odra Centrum otrzyma w tym roku pieniądze już tylko na drużyny młodzieżowe.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.