Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Modernizacja mieszkań komunalnych 2021. Z myślą o komforcie mieszkańców i czystym powietrzu

26.01.2021 10:16 | 1 komentarz | MP

W działaniach miasta na rok 2021 priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Z myślą o czystym powietrzu i komforcie mieszkańców Prezydent Raciborza Dariusz Polowy, obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji, stawia na modernizację zasobów komunalnych.

Modernizacja mieszkań komunalnych 2021. Z myślą o komforcie mieszkańców i czystym powietrzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W prezydenckim projekcie budżetu na 2021 rok na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego przeznaczone jest 5,5 mln zł. – Ten kierunek to konsekwentne realizowanie mojego programu wyborczego „10-tki Polowego, jak i wdrażanie wniosków wypracowanych przez miejską komisję ds. czystego powietrza. Zgodnie z moim poleceniem Miejski Zarząd Budynków w 2020 roku wykonał dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu raciborskich kamienic. To kilkadziesiąt segregatorów pełnych projektów, które dają nam możliwość sięgania po środki zewnętrzne. Mówimy o 210 mieszkaniach w zasobie komunalnym gminy. – tłumaczy prezydent Dariusz Polowy.

W tym roku przeprowadzimy prace modernizacyjne i remontowe kolejnych kilkudziesięciu mieszkań komunalnych. 47 z nich zlokalizowanych jest w kamienicach przy ulicach Fabrycznej, Mysłowickiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Inwestycja finansowana jest przy udziale kosztów zewnętrznych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakres prac obejmuje docieplenie ścian, stropów, dachu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych i części instalacji. Kluczowa dla ochrony powietrza i jakości życia mieszkańców jest wymiana pieców węglowych na ogrzewanie gazowe, to w przypadku ul.Fabrycznej, a na ul. Skłodowskiej i Mysłowickiej przyłączenie do miejskiego PEC-u.

Kamienica przy ulicy Czekoladowej po modernizacji zakończonej w 2020 roku

Kamienica przy ulicy Czekoladowej po modernizacji zakończonej w 2020 roku

Zakres prac

Zakres robót remontowych i modernizacyjnych obejmuje odpowiednio:

  • Docieplenie ścian zewnętrznych budynków wraz ze zmianą kolorystyki,
  • Roboty remontowe dotyczące dachów oraz docieplenia tychże,
  • Wymianę stolarki okiennej wraz z nawiewnikami,
  • Wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej,
  • Remont instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej w częściach wspólnych,
  • Wykonanie pomieszczeń łazienek (w przypadku ich braku),
  • Zmiana systemu grzewczego (likwidacja pieców i wykonanie nowej instalacji etażowego ogrzewania gazowego, lub wykonanie nowej instalacji c.o. wraz z opomiarowaniem z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej)
  • Pozostałe roboty remontowe wewnątrz budynku wielorodzinnego, m.in. Remont klatek schodowych i korytarzy,
  • Roboty zewnętrzne uzupełniające.

Budynki przy ul. Skłodowskiej przed modernizacją

Budynki przy ul. Skłodowskiej przed modernizacją

Zmodernizowane budynki przy ul. Skłodowskiej

Zmodernizowane budynki przy ul. Skłodowskiej

Również w 2021 roku do modernizacji planowana jest kamienica przy ul. Hulczyńskiej 134. Na tę inwestycję planuje się przeznaczyć 737 725 zł. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt przewiduje docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy.

Oddychać pełną piersią

Inwestycje te mają istotne znaczenie dla Raciborza gdyż poza poprawą komfortu mieszkaniowego, wpisują się w walkę o czystsze powietrze. Termomodernizacja budynków komunalnych pozwoli skutecznie i znacząco obniżyć zużycie energii cieplnej. W ślad za tym idzie, poprzez minimalizowanie strat ciepła, zmniejszona emisja CO2 i zanieczyszczeń, będących pochodną procesu produkcji energii cieplnej.

Ul. Mysłowicka 1c – 2c aktualnie

Ul. Mysłowicka 1c – 2c aktualnie

Mysłowicka 1c – 2c wizualizacja elewacji po remoncie

Mysłowicka 1c – 2c wizualizacja elewacji po remoncie

Kopciuchy do wymiany

W zakres zadań inwestycji modernizacyjnych wchodzi przede wszystkim wymiana źródeł ciepła na ekologiczne. Poza termomodernizacjami wymienionych powyżej kamienic w 2021 roku w planach Miejskiego Zarządu Budynków jest dodatkowo wymiana systemów grzewczych w około 40 innych lokalach mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Racibórz, zlokalizowanych na terenie miasta. Miasto przeznaczy na ten cel około 1 miliona zł. Działania te pozwolą nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale, co być może ważniejsze, będą miały realny pozytywny wpływ na środowisko naturalne i powietrze, którym oddychamy. Planowana jest także wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych przy ulicy Włoskiej. Będzie to zmiana systemu ogrzewania w lokalach z elektrycznego grzejnikowego na etażowe gazowe wraz z modernizacją systemu wentylacji.

Dodatkowo za kwotę 200 000 zł z budżetu miasta 10 lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, które do tej pory nie posiadały własnej łazienki, zostaną w takowe wyposażone.

Estetyka w ślad za funkcjonalnością

Poza korzyściami czysto praktycznymi, wiążącymi się z tą inwestycją, nie sposób nie wspomnieć o poprawie walorów estetycznych zabudowań komunalnych, poprzez odnowienie elewacji zewnętrznej, remonty dachów czy wymianę okien.

Ul. Fabryczna 4 aktualnie

Ul. Fabryczna 4 aktualnie

Ul. Fabryczna 4 wizualizacja elewacji po remoncie

Ul. Fabryczna 4 wizualizacja elewacji po remoncie

Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan. Choć rozpisany na lata, sprawia, że nieszczelne okna, przestarzałe instalacje centralnego ogrzewania i stare kotły węglowe powoli odchodzą w niepamięć. Korzystają na tym wszyscy: mieszkańcy i środowisko.

5,5 mln zł – tyle wynosi pula na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego w projekcie budżetu na 2021 rok.

1 mln zł – MZB przeznaczy dodatkowo na wymianę systemów grzewczych w 40 mieszkaniach.

170 tys. zł – przewidziano na zmianę systemu grzewczego na gazowy w budynku przy ulicy Włoskiej.

Dodatkowe 200 tys. zł zabezpieczono na remonty i modernizacje lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Materiał zewnętrzny