Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Michał Woś: na sprawę wiceprezydenta Wacławczyka trzeba patrzeć w kategoriach etycznych, a może i prawno-karnych

25.01.2021 15:22 | 25 komentarzy | ma.w

- Jeśli zarzuty radnych wobec zastępcy prezydenta Polowego się potwierdzą, to dla raciborskiego samorządu będzie to bardzo niechwalebne - poseł Zjednoczonej Prawicy komentuje sytuację związaną ze skopiowaniem przez wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka opracowania na temat połączenia Zamku z Muzeum. Pytaliśmy go o komentarz jako byłego samorządowca, prawnika i polityka oraz urzędnika resortu sprawiedliwości.

Michał Woś: na sprawę wiceprezydenta Wacławczyka trzeba patrzeć w kategoriach etycznych, a może i prawno-karnych
Michał Woś poseł Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michał Woś docenia wysiłek radnego Michała Szukalskiego w sprawie pracy o Zamku napisanej przez wiceprezydenta Wacławczyka. Przypomnijmy, że rajca porównał ją z materiałem Grzegorza Wawocznego i odkrył, że obszerne fragmenty są stamtąd skopiowane. Urząd zapłacił Wacławczykowi jeszcze jako przedsiębiorcy 24 600 zł. M. Woś traktuje temat w kategoriach etycznych i czeka na dalsze działania samorządu i być może organów ścigania.

  • Nie miałem dotąd okazji zapoznać się z jednym czy drugim opracowaniem na temat połączenia Zamku z Muzeum. Słyszałem tylko, że dyskutują o tym radni Raciborza. To dobre, bo wszystkie wydatki ponoszone przez samorząd muszą być racjonalne i zgodne z prawem.
  • Ewentualne naruszenie praw autorskich - a o tym mówią radni w tym przypadku - to kwestia nie tylko etyczna ale tez prawnokarna, art. 115 ustawy o prawie autorskim przewiduje w takim przypadku sankcje karne. W pierwszej kolejności powinny to wyjaśnić odpowiednie organy na poziomie samorządowym, bo to samorządy zleciły opracowania i mają ku temu narzędzia kontrolne, a jeżeli sprawa trafi do właściwych instytucji państwa, to one dokonają oceny prawno - karnej.
  • Podkreślam, że komentuję to wyłącznie na podstawie doniesień medialnych, bo nie znam szczegółów.
  • Uważam, że radny miejski Michał Szukalski wykonał dobrą pracę, poświęcając sporo swego czasu. Dzięki tej mozolnej analizie widać, że nie chodzi o powielenie paru zdań na zasadzie cytatu, ale o skopiowane słowo w słowo, nawet z przecinkami, kilkunastu całych stron z opracowania za które zapłacił powiat.
  • Na pewno trzeba patrzeć na sprawę w kategoriach etycznych, a czy w kategoriach dalej idących, to już zależy od ocen właściwych instytucji.
  • blisko 25 tys złotych, które Racibórz zapłacił za pracę Dawidowi Wacławczykowi jest wielką kwotą. Pamiętajmy, że to publiczny grosz i w samorządzie każdą złotówkę należy oglądać z obu stron. Dlatego jeśli uwagi radnych znajdą potwierdzenie w reakcji służb kontrolnych, to trzeba będzie ocenić sprawę w kategoriach bardzo niechwalebnych dla samorządu raciborskiego.

Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/174397-sledztwo-szukalskiego-o-tekscie-zywcem-wzietym-w-aurze-skandalu.htmlLudzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości