Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Polowy: zajmę się sprawą opracowania o Zamku

24.01.2021 21:35 | 14 komentarzy | ma.w

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy powiedział nam, że jeszcze nie rozmawiał ze swoim zastępcą Dawidem Wacławczykiem o zarzucie skopiowania opracowania o Zamku, jaki sformułowali radni opozycji. Zrobi to jednak w nadchodzącym tygodniu.

Polowy: zajmę się sprawą opracowania o Zamku
Dariusz Polowy brał udział w czwartkowych obradach komisji, ale wyszedł przed końcem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wiem, że na posiedzeniu komisji gospodarki dyskutowano na temat tego opracowania, ale nie znam szczegółów tej sprawy. Zajmę się tym w nowym tygodniu pracy - stwierdził D. Polowy zapytany, czy odniesie się do wezwania radnej Anny Szukalskiej. Ta w czwartek 21 stycznia powiedziała w imieniu klubu Niezależnych Michała Fity, że oczekuje zajęcia stanowiska prezydenta miasta wobec jej podejrzenia naruszenia ustawy prawo autorskie, artykułu 115, przez jego zastępcę Dawida Wacławczyka. Radny Michał Szukalski porównał opracowanie wiceprezydenta z materiałami Grzegorza Wawocznego i wskazał liczne podobieństwa w obu pracach. Mówił, że Wacławczyk wielokrotnie skopiował "słowo w słowo, kropka w kropkę". Szukalska wskazała, że opracowanie należało do Powiatu Raciborskiego, a Dawid Wacławczyk podawał, że miał tylko zgodę na korzystanie z treści autorstwa G. Wawocznego. Zwierzchnika wiceprezydenta przy tym nie było, bo opuścił obrady na dwie godziny przed ich zakończeniem (trwały do ok. godz. 23.00).

Prezydent Polowy nie chciał odnosić się do pytania, czy podobnie jak w starostwie podda uwagi Szukalskich analizie prawnej. - Nie znam szczegółów i dopóki się z nimi nie zapoznam nie skomentuję sprawy - nadmienił pytany w ten weekend. Podkreślił, że w piątek nie zdążył porozmawiać na ten temat ze swoim pierwszym zastępcą. Zaznaczył, że nie zna treści opracowania Grzegorza Wawocznego.

Radna Anna Szukalska mówiła nam tuż po zakończeniu czwartkowych obrad komisji, że na razie jej klub nie będzie pytał pisemnie prezydenta o stanowisko w sprawie opracowania D. Wacławczyka, bo liczy, że ten sam poinformuje swego szefa o ich zapytaniu.

W tej sprawie prosiliśmy o komentarz również starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę. Ten skwitował, że cała sytuacja wpływa negatywnie na postrzeganie samorządu jako takiego, bo dotyczy byłego radnego powiatowego, a obecnego wiceprezydenta miasta. Włodarz ma nadzieję, że wątpliwości zostaną szybko wyjaśnione. Przypomnijmy, że jego zastępczyni Ewa Lewandowska zleciła radcom prawnym sprawdzenie, czy zachodzą przesłanki, aby sprawą zajęła się prokuratura. Oprócz treści należących do Powiatu Dawid Wacławczyk korzystał też z samorządowego logotypu, a jak twierdzi Lewandowska, nie występował do starostwa o zgodę. - Inaczej patrzylibyśmy na sprawę, gdyby chodziło o jakiś społeczny projekt, ale tu w grę wchodzi płatne zlecenie - przekazała nam Lewandowska.Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski