Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Prawnicy starostwa zajmą się sprawą opracowania o Zamku

22.01.2021 19:42 | 10 komentarzy | ma.w

- Śledzimy informacje medialne i wiemy o dyskusji, jaka miała miejsce w miejskiej komisji gospodarki na temat opracowania autorstwa Dawida Wacławczyka o połączeniu Zamku z Muzeum. Zajmiemy się tym merytorycznie, bez emocji - mówi nam Ewa Lewandowska etatowa członkini zarządu powiatu. Radna Anna Szukalska wskazała w urzędzie, że mogło dojść do naruszenia przepisów o prawach autorskich.


Prawnicy starostwa zajmą się sprawą opracowania o Zamku
Ewa Lewandowska członkini zarządu powiatu raciborskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szukalska przytoczyła w czwartek 21 stycznia treść umowy, na podstawie której Powiat Raciborski przejął od Grzegorza Wawocznego prawa autorskie do jego opracowania na temat połączenia Zamku Piastowskiego z Muzeum. Obszernie skorzystał z niego w swoim opracowaniu Dawid Wacławczyk, w momencie tworzenia materiału radny powiatowy, a obecnie wiceprezydent Raciborza. 

W komisji gospodarki Michał Szukalski przedstawił swoją analizę obu opracowań i dowodził przed radnymi, że w obszernych fragmentach materiał Wacławczyka to kopia pracy Wawocznego. 

Nowy urzędnik magistratu bronił się, że miał zgodę autora. Anna Szukalska wskazała, że według umowy właścicielem praw do opracowania jest Powiat Raciborski i tam należało uzyskać zgodę na jego wykorzystanie.


Temat podjęto już w raciborskim starostwie. Powiedziała nam o tym Ewa Lewandowska, którą starosta raciborski wyznaczył na szefa zespołu, który zajmuje się kierunkami rozwoju Zamku Piastowskiego.

- Poddamy tę sprawę analizie prawnej, zlecono to już naszym radcom prawnym. Musimy to zrobić, bo powzięliśmy informacje o możliwości naruszenia praw autorskich należących do Powiatu Raciborskiego. Poza tym, co zostało zgłoszone w miejskiej komisji gospodarki, mamy wątpliwości co do wykorzystania w materiale pana Dawida Wacławczyka logotypu Powiatu Raciborskiego. Nie zgłaszał się do starostwa o pozwolenie na jego użycie, a dokonał tego w celach zarobkowych - przekazała nam E. Lewandowska.

Członkini zarządu powiedziała także, że jeśli prawnicy starostwa uznają, że doszło do naruszenia przepisów, to urzędnicy zawiadomią o tym prokuraturę. - Nie może być tu mowy o żadnym zaniechaniu z naszej strony - podsumowała starościna.


Przypomnijmy, że zarząd powiatu zapoznał się dopiero niedawno z opracowaniem D. Wacławczyka. Od starosty Grzegorza Swobody wiemy, że członkowie zarządu przyjęli z zaskoczeniem, że takowe istnieje, gdyż sądzili, że jedynym opracowaniem w temacie jest praca G. Wawocznego, którą zamówił u niego Powiat. Materiał Wacławczyka powstał na początku 2020 roku na zlecenie prezydenta Raciborza Dariusza Polowego.


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/raciborz/174397-sledztwo-szukalskiego-o-tekscie-zywcem-wzietym-w-aurze-skandalu.htmlLudzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy