Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Gmina Lubomia białą plamą na mapie punktów szczepień

22.01.2021 09:29 | 3 komentarze | art

Lubomia to jedyna gmina w powiecie wodzisławskim, w której nie ma jak na razie żadnego punktu szczepień przeciwko COVID-19.

Gmina Lubomia białą plamą na mapie punktów szczepień
Rządowy serwis gov.pl nadal wskazuje, że w Lubomi można się zaszczepić w przychodni przy ul. Parkowej 2. Tymczasem ten punkt już jakiś czas temu zrezygnował z przeprowadzania szczepień. Gmina Lubomia stała się tym samym jedyną gminą w powiecie wodzisławskim, w której mieszkańcy nie mają możliwości zapisania się na szczepienie przeciwko COVID-19
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po tym jak jedna z przychodni na terenie gminy Lubomia zrezygnowała z przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 (o powodach pisaliśmy tutaj - kliknij), gmina ta jest jedyną w powiecie wodzisławskim, w której nie będzie gdzie wykonać szczepień. - Mamy trzy przychodnie, ale ani jedna nie będzie szczepić przeciwko COVID-19. Staliśmy się taką białą plamą - nie kryje zmartwienia Czesław Burek, wójt Lubomi. I choć samorządowcy nie mają wpływu na to, gdzie odbywać się będą szczepienia, bo to dobrowolna decyzja każdego podmiotu medycznego czy zamierza on szczepić lub nie, to wójt Lubomi uznał, że trzeba działać. Bo problem jest poważny.

- Po tym, jak jedyna nasza przychodnia, która miała takie szczepienia wykonywać, ostatecznie się z tego wycofała, opublikowaliśmy punkty szczepień w okolicznych gminach, np. w Raciborzu. Niestety mieszkańcy zwrócili mi uwagę na to, że tamtejsze przychodnie niezbyt chętnie zapisują naszych mieszkańców, bo mają wielu chętnych wśród swoich pacjentów. Nasi ewentualnie trafiają na listy rezerwowe - mówi Czesław Burek, dodając, że trudno mu się dziwić, że tak jest, bo z jego informacji, do których dotarł po sygnałach mieszkańców, wynika, że w Raciborzu szczepień nie wykonują trzy duże przychodnie, które mają w sumie pod opieką 30 tys. pacjentów. - Pacjentów z tych przychodni chętnych na szczepionki, zaszczepić muszą pozostałe raciborskie przychodnie. Dla pacjentów z naszej gminy nie ma tam już po prostu miejsca, ewentualnie na listach rezerwowych - tłumaczy wójt. Podobnie ma być w innych gminach.

Dlatego włodarz Lubomi o problemie poinformował władze województwa a za ich pośrednictwem o sprawie dowiedział się również wojewódzki NFZ. - Czekamy na decyzję. Podobno jest możliwość, by do naszej gminy mógł przyjeżdżać mobilny punkt szczepień z Rudy Śląskiej. My musielibyśmy zapewnić jedynie miejsce. Z tym akurat nie byłoby problemu, bo można by taki punkt zorganizować choćby w którymś z ośrodków kultury - mówi wójt. Jak dodaje, nie wyobraża sobie, by sprawy nie udało się pozytywnie dla mieszkańców załatwić. Ale decyzje w tej sprawie dopiero zapadną. Poza gminą.

(art)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia