Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Racibórz. Jak zmieni się szpital po pandemii?

26.01.2021 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Do połowy roku lecznica ma działać tak jak obecnie – w trybie hybrydowym, gdzie leczy pacjentów covidowych i wykonuje zabiegi planowe dla pozostałych. Dyrektor Ryszard Rudnik nie chce odkładać wielkich inwestycji na Gamowskiej – budowy SOR-u oraz głębokiej termomodernizacji. To przedsięwzięcia szacowane wspólnie na ponad 33 mln zł. Mają ruszyć nawet gdy koronawirus nie odpuści.

Racibórz. Jak zmieni się szpital po pandemii?
Ryszard Rudnik - dyrektor szpitala w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miliony z funduszy

Z funduszy unijnych (śląskie RPO) lecznica pozyskała 8 mln 884 tys. zł na sprzęt szpitalny. Dyrekcja wynegocjowała przedłużenie terminu rozliczenia projektu, żeby móc wydatkować wszystkie uzyskane środki.

Aktualnie w szpitalu chcą też realizować projekt poszerzenia dostępu do cyfrowych usług publicznych, gdzie na działania z zakresu e-zdrowie na Gamowską ma trafić 3,9 mln zł. Z pieniędzy WIOŚ zakupiony będzie za 2,3 mln zł sprzęt medyczny. W planie jest również klimatyzacja oddziału zakaźnego za 1,6 mln zł.

Kiedy nastąpi normalność?

Skoro w covidowej części szpitala bywa nawet 90 wolnych łóżek dziennie, to dlaczego lecznica nie pozyska więcej przestrzeni dla świadczeń udzielanych pacjentom, którzy nie mają koronawirusa? – To nie jest poziom naszych decyzji, ale szczebla zarządzania kryzysowego u wojewody. Tam zapadają takie rozstrzygnięcia – tłumaczy szef szpitala w Raciborzu. Zaznacza, że przekształcanie szpitala nie jest prostą sprawą, bo oddział covidowy to „szpital w szpitalu”. – Działa jak odrębna komórka, z osobnymi ciągami komunikacyjnymi, sposobem przemieszczania się kadry. – Jednym pstryknięciem tego nie zrobimy. Są to poważne decyzje i wiele zmian organizacyjnych – dodaje R. Rudnik. Jego zdaniem część niecovidowa pracuje dobrze. – Testujemy naszych pacjentów, trzymamy reżim epidemiczny i są efekty, bo wychwyciliśmy w ten sposób ponad 80 zakażonych osób. Wcześniej nie wiedzieli że są zakażeni. Dlatego na części „czystej” nie było dotąd ogniska koronawirusa – zauważa dyrektor.

Odmrażanie za pół roku

Wdrażany jest już plan finansowy szpitala na 2021 rok. Tworzenie go, jak przyznaje dyrektor było dość trudne. – Nie wiemy jak będziemy funkcjonować w kolejnych miesiącach. Przyjęliśmy pewne założenia, że walka z covidem jeszcze trwa, więc do 1 półrocza 2021 roku nic się nie powinno zmienić w naszej działalności. Finansowo bazujemy na danych NFZ, identycznych jak w 2020 roku. Fundusz nie koryguje przychodów. W drugiej części roku powinno nastąpić odmrażanie wszystkiego i wtedy przejdziemy zapewne na ryczałt jak wcześniej. Trudno dziś powiedzieć jak będzie trzeba to korygować – twierdzi R. Rudnik. Co istotne, to dyrektor zaznacza, że szpital na koniec roku ma się zbilansować czyli Powiat nie będzie musiał pokrywać jego straty finansowej.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu