Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Skok cen za śmieci w Kuźni Raciborskiej. Zmiany od lutego

20.01.2021 18:30 | 0 komentarzy | mad

O 3,60 zł więcej mieszkańcy Kuźni Raciborskiej zapłacą za odbiór śmieci segregowanych. Jeszcze więcej będą płacili ci, którzy nie wypełnią obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Mieszkańcy mogą ubiegać się o niewielkie zwolnienie z opłat. Prezes GPWiK mówi z kolei o działaniach mających obniżyć stawkę w kolejnych latach.

Skok cen za śmieci w Kuźni Raciborskiej. Zmiany od lutego
Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej Radosław Kasprzyk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kuźnia Raciborska sama reguluje gospodarkę odpadami, bez zlecania wywozu prywatnej firmie. Taką możliwość daje prawo, które obowiązuje od 2017 r. i tzw. zamówienia in house (wewnętrzne). Umożliwia rezygnację z przetargu i zlecenie zadania samorządowej spółce. W Kuźni tą działką zajmuje się Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jednak i to po raz kolejny nie uchroniło samorządu przed podwyższeniem opłat. Choć jak dostrzegają w samorządzie, skok cen jest o wiele mniejszy w porównaniu do innych gmin, które z zamówienia in house nie korzystają.

Skok kosztów

Stawki uchwalono na sesji nadzwyczajnej. Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wyjaśniała, że tym razem na ich podwyższenie aż takiego wpływu nie miała opłata tzw. marszałkowska, która w poprzednich latach wzbudzała wśród samorządowców duże poruszenie. – W tym roku ta kwestia wzrostu nie jest aż tak diametralna. Wzrost o 2,30 proc. w tym przypadku nie stanowi aż takiego udziału – mówiła.

Wiceburmistrz wskazywała natomiast na koszty w zakładach przetwarzania odpadów (RIPOK). Tylko przy jednej frakcji – odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, zanotowano spadek kosztów o 17 proc. W pozostałych jest wzrost i to spory. Z obserwacji kuźniańskich samorządowców wynika, że ogółem koszty podskoczyły o 35 procent. – To element, na który żaden z samorządów nie ma wpływu. Jest to sektor prywatny, czyli instalacje, które przyjmują te opady – podkreślała Brzezicka-Tesarczyk.

Jakie stawki?

W efekcie mieszkańcy gminy od lutego będą płacili 23,50 zł za odbiór śmieci segregowanych. Dotychczasowa stawka opiewała na kwotę 19,90 zł. To więc skok o 3,06 zł. O 10 zł więcej (z 60 zł na 70 zł) zapłacą natomiast ci, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Jednocześnie wprowadzono zwolnienie z części opłaty właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1 zł od mieszkańca miesięcznie.

Jak wyliczyła podczas obrad Brzezicka-Tesarczyk, stawka podskoczyła o 17 proc, a nie o 35 proc. biorąc pod uwagę ogół kosztów szybujących w górę. Wiceburmistrz wskazywała, że wpływ na to ma większa elastyczność w doborze zakładów przetwarzania odpadów komunalnych, na co pozwala in house. – W tym momencie pojawia się szereg możliwości negocjacji kosztów zagospodarowania odpadów w zależności od strumienia ilościowego odpadów – podkreślała zastępczyni burmistrz Pawła Machy. Do tego, jak podkreślała Brzezicka-Tesarczyk, przyczyniło się także zoptymalizowanie pozostałych kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (koszty administracyjne, amortyzacyjne i stałe).

Obniżenie kosztów

Radosław Kasprzyk, prezes GPWiK, nadmienił natomiast, że przedsiębiorstwo przymierza się do przerabiania frakcji, co w konsekwencji ma mieć wpływ na niższą cenę. – Czekamy jeszcze na pozwolenia, zostało to zlecone odpowiednim firmom. Zobaczymy, co z tych pozwoleń wyniknie i co będziemy mogli z poszczególnymi frakcjami zrobić – oznajmił. Jak dodał, ewentualne obniżenie może nastąpić w przyszłym roku. Wyjawił również, że GPWiK przymierza się do odsortowywania pewnych frakcji na terenie Przedsiębiorstwa, chcąc później je sprzedać, bądź pozbywać się taniej na poszczególnych RIPOK-ach.

Ludzie:

Radosław Kasprzyk

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej