Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Alpaki staną się nową atrakcją Rydułtów? To całkiem możliwe

23.01.2021 13:00 | 0 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Trzy puszyste alpaki zamieszkały z początkiem stycznia w zagrodzie rodziny Postawków w Rydułtowach przy Gajowej. Zagrodę nazwano „Szczęśliwe Alpaki” od ich uśmiechniętych pyszczków. W planach jest stworzenie w tym miejscu atrakcji turystycznej.

Alpaki staną się nową atrakcją Rydułtów? To całkiem możliwe
Joanna Postawka czerpie dużo radości z towarzystwa alpak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak okiem sięgnąć, biało od śniegu, który spadł minionej nocy. Właścicielka prowadzi nas na pole za domem, gdzie znajduje się przygotowana z drewna zagroda oraz chatka. Podchodzimy bliżej i słyszymy mlaskanie.

– To Franio, Pepe i Lolek, dwa młodsze widzą śnieg po raz pierwszy. Wszystkie uwielbiają taką pogodę, szybko się przyzwyczajają. Alpaki pochodzą z rejonu Andów w Ameryce Południowej, dlatego są twarde – mówi pani Joanna Postawka, wskazując na trzy brązowe alpaki. Ich puszyste zimowe futro działa na człowieka relaksująco. Od razu chce się pogłaskać, przytulić. Na wiosnę alpaki się strzyże, a ich wełna należy do najdroższych na świecie. – Wie pan, że niektóre korporacje mają swoje godziny z alpakami? – pyta pani Joanna. – Chodzi o to, aby pracownicy się zrelaksowali i odstresowali. Niektórzy hodowcy kilka razy w tygodniu bywają w korporacjach i to przynosi duże korzyści psychiczne dla pracowników. Tak właśnie na człowieka działają te zwierzęta. Ich towarzystwo, dotyk futra, to wszystko ma działanie uspokajające – wyjaśnia pani Joanna. Można by pomyśleć, że takie zwierzęta w „korpo” zrobiłyby niezły bałagan. Nic bardziej mylnego. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają tylko w jednym miejscu. Łatwo więc utrzymać czystość. Widać to również w zagrodzie w Rydułtowach. Cały teren jest czysty, a jeśli zwierzę ma potrzebę, idzie w jeden kąt i tam robi swoje. Wszystkie trzy się do tego stosują.

Wyzwalają emocje

Na razie rydułtowskie alpaki przystosowują się do odwiedzin ludzi. Najstarszy z trzech samców – Franio, jest bardzo towarzyski. Podchodzi od razu, bez wołania. Ma półtora roku. Uwielbia marchewkę, łatwo go nią przekupić. – Coś panu pokażę – rzuca właścicielka. – Franio lubi taką sztuczkę – dodaje i wkłada plasterek marchewki do ust, a Franio delikatnie się zbliża i bierze marchewkę dając buziaka pani Joannie. Widać, że sprawia to wiele radości obojgu. Na razie uczą się siebie nawzajem, poznają, bo alpaki trafiły do zagrody 1 stycznia. – Frania kupiliśmy od fundacji, która zajmowała się m.in. alpakoterapią. Dlatego jest taki towarzyski, lgnie do ludzi i tym samym pomaga się otworzyć szczególnie dzieciom, ale także dorosłym. Oczywiście są tacy, których to nie interesuje, albo się boją i tego strachu nie potrafią przezwyciężyć. Trudno. Maluchy, które mają kontakt z alpakami uczą się m.in. empatii oraz odpowiedzialności – wyjaśnia Postawka. Dwa młodsze samce w zagrodzie do Pepe (roczniak) oraz Lolek – najmłodszy, urodzony w czerwcu. Oba łagodne i szybko adaptujące się do nowego otoczenia.