Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Centrum najmniejszego sołectwa w gminie zmieni się nie do poznania

27.01.2021 07:00 | 1 komentarz | art

Straż pożarna przeniesiona, działalność artystyczna zawieszona od miesięcy z powodu epidemii – lada moment powinna rozpocząć się rozbiórka budynku, który był siedzibą OSP Gogołowa i Ośrodka Kultury. To wstęp do budowy nowego, znacznie większego obiektu, który powstanie w ramach rewitalizacji centrum sołectwa Gogołowa.

Centrum najmniejszego sołectwa w gminie zmieni się nie do poznania
OSP Gogołowa wyniosła się już ze swojej starej siedziby, która lada moment zostanie wyburzona
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GOGOŁOWA Rewitalizacja centrum najmniejszego z sołectw w gminie Mszana, to najważniejsze i najdroższe zadanie w tegorocznym budżecie gminy. Pochłonie 6 mln 758 tys. zł. Tyle po przetargu, który został rozstrzygnięty rok temu, kosztować ma rozbiórka starej remizy, w której znajdował się też ośrodek kultury, budowa nowego, znacznie większego obiektu i zagospodarowanie terenu o powierzchni 57 arów wokół budynku. Miejsce to znajduje się sąsiedztwie szkoły podstawowej – po drugiej stronie drogi powiatowej, przebiegającej przez tą miejscowość. Cena zawiera również opracowanie projektu, bowiem inwestycja realizowana jest w formie projektu i buduj, a więc ten sam wykonawca musiał najpierw zaprojektować inwestycję, a teraz będzie ją zrealizować. – Mieszkańcy długo czekali na tę inwestycję, wskazując, że centra pozostałych sołectw zostały już w znacznej mierze zrewitalizowane, a w Gogołowej jeszcze nie – mówi Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana.

Najpierw wyburzenie

Dawna siedziba straży pożarnej i ośrodka kultury została już całkowicie opróżniona. – Straż z jej wyposażeniem została przeniesiona do kontenera, tak by mogła zachować gotowość bojową. Z kolei działalność kulturalna została zawieszona już jakiś czas temu z powodu pandemii. To otwiera możliwość rozbiórki starego budynku – mówi wójt Szymanek. Pierwotnie miał on jeszcze trochę posłużyć. Nowy obiekt ma zostać bowiem wybudowany w nieco innym miejscu, tj. ma być bardziej oddalony od drogi. Zgodnie z pierwotnymi planami w czasie budowy nowej siedziby gogołowskich instytucji, stara miała jeszcze przez jakiś czasem pełnić swoją funkcję. – Skoro jednak i tak działalność kulturalna została przez epidemię zawieszona, a wykonawca argumentował, że wyburzenie ułatwi mu prace budowlane, to przystaliśmy na to, znajdując też tymczasowe pomieszczenia dla straży. Rozbiórka starego budynku rozpocznie się lada dzień – mówi wójt.

Większy i z rynkiem

Nowy obiekt będzie dwukondygnacyjny. Zostanie podzielony na dwie części. W jednej części znajdować się będzie remiza OSP, w drugiej pomieszczenia ośrodka kultury, w tym izba regionalna i biuro sołtysa na parterze, zaś na piętrze sala wielofunkcyjno-taneczna. Budynek będzie miał 658 m2 zabudowy i kubaturę 4748 m3. Będzie więc znacznie większy niż ten, który zostanie wkrótce wyburzony. Przy obiekcie powstanie miejsce do organizacji imprez i spotkań tzw. mały rynek ze skwerami rekreacyjnymi terenami zielonymi. Powstanie również parking na 28 pojazdów oraz miejsce na plac zabaw.

Wykonawca – firma AGC Bytom – ma czas na wykonanie inwestycji do końca stycznia przyszłego roku. Gmina na realizację zadania otrzymała 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

(art)