Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Mniej pieniędzy dla stowarzyszeń i klubów

21.01.2021 13:00 | 0 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Urzędnicy rozstrzygnęli konkursy ofert dla organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury i sztuki, zdrowia i profilaktyki uzależnień oraz pomocy społecznej. Pieniądze zostały przeznaczone na projekty, które rozpoczną się w pierwszym półroczu.

Mniej pieniędzy dla stowarzyszeń i klubów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dziedzinie kultury i sztuki rozdano 57 tys. zł, o 25 tys. zł mniej niż w tym samym rozdaniu grantów w zeszłym roku. Najwięcej w tej dziedzinie otrzymało Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” na projekt „Kultura i historia w Harcerskiej Izbie Tradycji – 15 tys. zł, z wnioskowanych 29 340 zł. Stowarzyszenie Moje Miasto otrzymało natomiast aż cztery dotacje na projekty. To 14 tys. zł na zadanie „Śpiewem łączymy pokolenia i promujemy nasze miasto”, 10 tys. zł na projekt „Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego – Rydułtowy 2021”, 8 tys. zł na zadanie „PIKOTKI – promocja i upowszechnianie kultury śląskiej” oraz 4 tys. zł na dalszy rozwój i badanie tematu Tragedii Górnośląskiej, którego efektem dotychczas była książka „Jo był ukradziony” i wydarzenia z nią powiązane. Ponadto dotację w wysokości 6 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie „Obywatelska 30” na „IV Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny Rydułtowy 2021 Winni”. Dodatkowo w odrębnym konkursie wyłoniono organizatora tegorocznego Rydułtowskiego Festiwalu Stowarzyszeń. Będzie to Stowarzyszenie Moje Miasto we współpracy z CRIS Rybnik, a środki przyznane na to zadanie wynoszą 12 tys. zł.

Sportem w uzależnienia

Na profilaktykę uzależnień miasto w styczniu przeznaczy łącznie 46,3 tys. zł, czyli 13,7 tys. zł mniej niż rok temu. Najwięcej otrzyma Uczniowski Klub Sportowy „Piątka plus” na projekt „Wakacje na sportowo bez nałogów” w wysokości 15 tys. zł. oraz 6,5 tys. zł na drugi projekt „Zimowisko na sportowo bez nałogów”. 12,5 tys. zł dostanie Górniczy Klub Sportowy „Naprzód-23” Rydułtowy na obóz piłkarski 2021. 8 tys. zł trafi do UKS „Ognisko” na zadanie „Wakacje z szachami”, a 4,3 tys. zł przyznano Stowarzyszeniu Klub Przyjaciół „NOWSI” Radoszowy na projekt „Rowerem po zdrowie z Klubem NOWSI”.

Projekty z dziedziny „zdrowie” otrzymają łącznie 2810 zł, a w ubiegłym roku w pierwszym rozdaniu grantów było to 4 tys. zł. Tutaj dofinansowanie otrzyma tylko jeden projekt „Ognisty ratownik – Gorąca krew” Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK. Odrzucona została oferta rydułtowskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Kolejny rok świetlic

W dziedzinie pomocy społecznej dotację otrzyma również tylko jedna zgłoszona oferta Stowarzyszenia Rodzin i Osób Niepełnosprawnych. 26 tys. zł z miejskiej kasy będzie tym samym przeznaczone na prowadzenie świetlicy środowiskowej dla osób niepełnosprawnych. Taką samą kwotę na prowadzenie świetlicy miasto przeznaczyło w ubiegłym roku. Rozstrzygnięto również konkurs ofert na prowadzenie klubu seniora, który wygrało Stowarzyszenie Moje Miasto. W tym wypadku dotacja wyniesie 25 tys. zł. Tyle samo przeznaczono na ten cel w roku 2020.

W kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich sprawdzimy dotacje przyznane w konkursie na zadanie z dziedziny sportu i rekreacji w Rydułtowach.

(ska)