środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Ogromne zainteresowanie wymianą kotłów

21.01.2021 07:00 | 4 komentarze | art

Duże zainteresowanie gminnym Programem Ograniczenia Niskiej Emisji na rok 2021 w gminie Mszana. Nabór wniosków o przyznanie dotacji na wymianę kotła rozpoczął się 11 stycznia. W ciągu tygodnia taką chęć zadeklarowało ponad 170 osób. Nabór trwa do 22 stycznia. Gmina wstępnie deklaruje zrealizowanie 100 wniosków, choć nie wyklucza zwiększenia puli środków. O przyznaniu dotacji nie decyduje kolejność zgłoszeń. Zostanie przeprowadzone losowanie.

Ogromne zainteresowanie wymianą kotłów
Ostatnie losowanie dotacji w Mszanie przeprowadzono 12 maja 2020 roku. Wówczas ze 109 złożonych wniosków wylosowano 100, które uzyskały pierwszeństwo w realizacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ze złożonych wniosków w drodze losowania ustalona zostanie kolejność przyznawanych dotacji. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, losowanie odbywać się będzie on-line 27 stycznia o godz. 13.00. Relację z losowania mieszkańcy będą mogli obserwować na stronie Gminy Mszana: mszana.ug.gov.pl w odnośniku: „Transmisja Sesji Rady Gminy”. Podobne losowania nie są w Mszanie niczym nowym. Odbywały się już przy naborach w 2019 oraz 2020 r.

Niewykluczone, że gmina zdecyduje się na zwiększenie puli środków przeznaczonych na dotacje. – Zobaczymy, ile tych wniosków będzie na koniec naboru, a więc 22 stycznia. Wtedy będziemy się zastanawiać, czy ewentualnie nie zwiększyć puli pieniędzy – mówi wójt Mirosław Szymanek. Gmina zamierza również wnioskować o pożyczkę na ten cel do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jeśli ją otrzyma, wzrośnie szansa na to, że pula dotacji zostanie przez gminę zwiększona.

Duże zainteresowanie wymianą kotłów może być spowodowane zbliżającym się terminem obligatoryjnej wymiany tzw. kopciuchów. Termin ten upływa 31 grudnia 2021 r. dla kotłów nieklasowych starszych niż 10 lat.

(art)