Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Mieszkańcy zapowiadają protest przeciw podwyżce czynszów

20.01.2021 07:00 | 10 komentarzy | juk

To nie jest dobra wiadomość dla najemców lokali komunalnych i socjalnych w Wodzisławiu Śl. Od marca zapłacą więcej z tytułu czynszu.

Mieszkańcy zapowiadają protest przeciw podwyżce czynszów
Inicjator akcji zbierania podpisów pod petycją Grzegorza Grabowski (z prawej) ora przedstawiciel mieszkańców Alan Hieronim Szatyło (z lewej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Wracamy do sprawy podwyżek czynszów w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Wodzisławia Śl. O sprawie pisaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich na początku grudnia. Najemcy miejskich mieszkań nie kryją oburzenia decyzją włodarzy. Zbierają podpisy pod petycją o obniżenie stawek. Zapowiadają również strajk.

Podwyżka mogła być większa

Przypomnijmy, że w połowie listopada zeszłego roku prezydent Mieczysław Kieca podpisał zarządzenie w sprawie stawek czynszu za najem lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Zgodnie z treścią dokumentu stawka bazowa czynszu za m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego z 4,86 zł wzrośnie do 5,36 zł miesięcznie, natomiast stawka czynszu za najem socjalny – z 2,26 zł na 2,49 zł. Nowe stawki mają wejść w życie w marcu. Jak twierdzi kierownictwo urzędu, jest to pierwsza od 10 lat podwyżka opłat, pomijając kwestie corocznej waloryzacji zależnej od wzrostu cen towarów i usług. – Regulacja czynszów wynikała z potrzeby jak najlepszego zbilansowania wydatków związanych z prowadzeniem właściwej gospodarki lokalami mieszkalnymi – wyjaśnia zastępca prezydenta Izabela Kalinowska. – Mając na uwadze trudny czas wywołany pandemią oraz zagrożeniem utraty miejsca pracy przez mieszkańców przyjęto zwyżkę o 0,50 zł, a nie jak wynika z wyliczeń dużo większą obciążając tym samym nadal kosztami utrzymania mieszkaniowego zasobu budżet miasta – dodaje zaznaczając zauważając, że miasto dopłaca do miejskich lokali średniorocznie około 3,5 mln zł.

Zbierają podpisy pod petycją

Sprawa wywołała oburzenie i sprzeciw wśród lokatorów miejskich mieszkań. – Mamy dość podwyżek czynszów w mieszkaniach, których standard pozostawia wiele do życzenia. Te stawki nie są adekwatne do warunków, jakie tutaj mamy – mówi wodzisławianin Grzegorz Grabowski. – Po raz kolejny zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, nikt nas nie zapytał o zdanie, nikt nie wytłumaczył, co jest powodem wzrostu opłat. Mamy czas pandemii, wiele osób straciło pracę i z trudem wiąże koniec z końcem. W takiej sytuacji miasto powinno nas wspierać, a nie dokładać wydatków – dodaje oburzony. Wodzisławianin zainicjował akcję zbierania podpisów pod petycją, która ma trafić do prezydenta. – Chcemy za jej pośrednictwem prosić o obniżenie planowanej do wprowadzania stawki bazowej czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych – wyjaśnia. – Odzew jest spory. Listy krążą po lokatorach miejskich mieszkań. Pod petycją podpisało się już ponad 200 osób – dodaje.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.