środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Rybnik liderem Czystego Powietrza

18.01.2021 09:31 | 11 komentarzy | acz

Aż 1228 wniosków udziału w programie Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy Rybnika. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego.

Rybnik liderem Czystego Powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czyste Powietrze, to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Warto dodać, że w ubiegłym roku z 1179 rybnickimi wnioskodawcami podpisane zostały już umowy o dofinansowanie domowych inwestycji w nowe źródło ciepła. - Właścicielom użytkującym stare, ponad 10-letnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Zobowiązują do tego zapisy obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem na to zadanie – dodaje prezydent.

Taką opcją jest na pewno rządowy program Czyste Powietrze – świadczy o tym rekordowe zainteresowanie rybniczan oferowanym przez ten program dofinansowaniem. Wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jednak Rybnik, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym rybniczanie, potrzebujący pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie czy poradę.

W połowie października ub. roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informowało, że do tego czasu katowicki WFOŚiGW zawarł ponad 18 tys. umów w ramach Czystego Powietrza. Łączna ich wartość wynosiła wówczas 251 mln zł w ramach dotacji oraz 23 mln zł w pożyczkach. W tym czasie katowicki Fundusz dysponował ponad 22 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 340 mln zł. Planowany budżet programu Czyste Powietrze w całym kraju do 2029 r. to 103,3 mld zł.

(eco)