Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Do odśnieżania Godowa nie było chętnych

14.01.2021 12:51 | 5 komentarzy | art

Wczoraj po raz pierwszy tej zimy spadły większe ilości śniegu. Niektórzy mieszkańcy Godowa zwrócili uwagę na to, że drogi gminne w tym sołectwie zostały odśnieżone z dużym opóźnieniem. Padły sugestie, że to efekt tego, iż w przetargu gmina nie znalazła chętnych na odśnieżanie tego sołectwa. 

Do odśnieżania Godowa nie było chętnych
Coraz trudniej znaleźć wykonawców na zimowe utrzymanie gminnych dróg
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem niektórych mieszkańców Godowa, na odśnieżenie części dróg w tym sołectwie trzeba było czekać wczoraj nawet kilkanaście godzin. Padła sugestia, że godowianie w tym roku sami odśnieżają drogi, bo Urząd Gminy w Godowie nie wybrał firmy odpowiedzialnej za zimowe utrzymanie dróg w sołectwie Godów. 

I rzeczywiście przetarg na Godów nie został rozstrzygnięty. O ile w pierwszym postępowaniu urzędowi gminy udało się wybrać firmę, która odpowiada za odśnieżanie dróg gminnych w Krostoszowicach, Podbuczu i Skrzyszowie (we wszystkich trzech przypadkach to Usługi Gastronomiczne – Catering Jolanta Sosna), a w drugim przetargu (powtórzonym) kolejne dwa podmioty, które odpowiadają za zimowe utrzymanie dróg gminnych w Gołkowicach, Skrbeńsku (w obu sołectwach odśnieża firma S.C. Halfar) i Łaziskach (Wojciech Miełek), to do odśnieżania sołectwa Godów nie było chętnych ani w pierwszym, ani nawet w drugim, powtórzonym przetargu. 

- Generalnie coraz trudniej, znaleźć firmy, które chcą odśnieżać drogi. Narzekają, że zimy są coraz słabsze, przez to mało zarabiają, a sprzęt i pracowników trzeba utrzymać oraz mieć w gotowości przez całą zimę. Jedna z firm zapowiedziała nam, że w przyszłym roku już nie wystartuje do naszego przetargu, bo się to nie opłaca. No chyba że tendencja się zmieni i zima będzie porządna - mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. 

Ostatecznie gmina zdołała znaleźć wykonawcę do odśnieżania sołectwa Godów. Umowa została podpisana w trybie bezprzetargowym. - Udało nam się nakłonić wykonawcę, który odśnieża Łaziska, by również zajął się Godowem, w tej samej stawce za roboczogodzinę co w Łaziskach - mówi Adamczyk. Zastępca wójta Tomasz Kasperuk zaznacza, że to część wykonawców usługi ma niewielkie doświadczenie w topografii gminy Godów, nie zna jeszcze dobrze dróg, stąd być może pewne opóźnienia w odśnieżaniu.