Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Lubomia z najwyższymi podatkami w powiecie. Mszana i Wodzisław z najniższymi

19.01.2021 19:00 | 4 komentarze | art, juk, mak

POWIAT W tabelce przedstawiamy wysokość najważniejszych stawek podatków od nieruchomości w gminach powiatu wodzisławskiego na rok 2021, a także wysokość opłaty śmieciowej. W nawiasie stawki, które obowiązywały w roku 2020.

Lubomia z najwyższymi podatkami w powiecie. Mszana i Wodzisław z najniższymi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stosunkowo najłagodniejsze stawki podatkowe ma gmina Mszana. To jedna z trzech gmin – obok Gorzyc i Wodzisławia – w których nie doszło do podwyżki podatków lokalnych. Mszana ma najniższe stawki w powiecie aż w czterech spośród ośmiu branych przez nas pod uwagę kategorii. Zwłaszcza podatki od budynków przewidzianych pod działalność gospodarczą są tu na o wiele niższym poziomie, niż w innych gminach powiatu. To ważny sygnał dla przedsiębiorców. Również stawka podatku od gruntów jest tu zdecydowanie niższa niż w innych gminach.

Dość korzystnie pod względem wysokości podatków lokalnych wypada również Wodzisław. Dzięki decyzji radnych o niepodwyższaniu podatków (drugi rok z rzędu), w trzech kategoriach te wodzisławskie należą do najniższych w powiecie. Choć nadal najwięcej w powiecie płaci się tu za grunty. Również podatek od garaży jest dość wysoki.

Na przeciwnym biegunie gmina Lubomia. Tu stawki podatków są najwyższe w powiecie aż w czterech spośród sprawdzanych przez nas ośmiu kategorii. Co istotne gmina ta ma najwyższe stawki podatków w tak ważnej dla mieszkańców kategorii jak budynki mieszkalne. Powodów do zadowolenia nie mają również lubomscy przedsiębiorcy, którzy zapłacą najwyższe w powiecie podatki od budynków związanych z prowadzenie działalności gospodarczej.

Spore podatki również w Rydułtowach, gdzie stawki są najwyższe w trzech kategoriach podatkowych.

Do stawek podatkowych zaliczyliśmy również opłatę śmieciową (która de facto podatkiem nie jest). Najwięcej, już tradycyjnie, zapłacą mieszkańcy Gorzyc. Pewne pocieszenie dla mieszkańców tej gminy może stanowić fakt, że opłata ta od 2020 r. nie wzrosła. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze tylko w Lubomi i Radlinie, gdzie również opłata pozostała na niezmienionym poziomie. Jeśli chodzi podwyżkę opłaty śmieciowej, to najmocniej – ale jeszcze w ubiegłym roku – odczuli ją mieszkańcy gminy Godów, gdzie wzrosła ona z 18 zł do 27,50 zł. W tym roku najniższą opłatę śmieciową zapłacą mieszkańcy Pszowa.

(art), (juk), (mak)