środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Polowy nie złożył broni w śmieciowym sporze z radą miasta

12.01.2021 22:21 | 7 komentarzy | ma.w

Na posesyjnej konferencji prasowej 12 stycznia prezydent Raciborza pokazał, że od 2016 roku Miasto notuje deficyt w wywozie śmieci z nieruchomości niezamieszkałych (sklepy, firmy). Od 4 lat mieszkańcy dopłacają do tej usługi ponad 800 tys. zł rocznie. W 2021 roku dopłacą 1,7 mln zł.

Polowy nie złożył broni w śmieciowym sporze z radą miasta
Dariusz Polowy na styczniowej konferencji posesyjnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W dyskusjach włodarza z radnymi z klubów "Razem dla Raciborza" i "Niezależni Michała Fity" przewijały się tezy, że o dopłacaniu raciborzan do wywozu śmieci z nieruchomości niezamieszkałych wcześniej nie wiedziano, bo urząd miasta nie prowadził takich analiz.
Dariusz Polowy zebrał te dane i na konferencji przedstawił zestawienie, wedle którego deficyt w systemie gospodarki odpadami w obsłudze sklepów, firm itp. wynosił od 2016 roku od 810 tys. zł do 970 tys. zł (szczegóły w prezentacji w galerii zdjęć).

Prezydent prognozuje, że w 2021 roku deficyt sięgnie 1,7 mln zł, bo znacząco (wskutek regulacji państwowych) spadły stawki opłaty śmieciowej za wywóz odpadów z "niezamieszkałych".

Zdaniem Dariusza Polowego raciborski system gospodarki odpadami ma wadę, którą trzeba usunąć poprzez wyłączenie zeń nieruchomości niezamieszkałych. Rada miasta dwukrotnie, w grudniu odmówiła zgody na taki zamiar prezydenta. Ten od maja próbował przekonać radnych do swych racji.

Polowy policzył też, że każdy miesiąc oczekiwania na zapowiadaną nowelizację stawek ustawowych dla sklepów czy firm będzie kosztował podatników z Raciborza ok. 150 tys. zł. - Niewiadomo kiedy te zmiany wejdą w życie. Słyszymy o nich od wiosny ubiegłego roku - podkreśla D. Polowy.

Temat związany z odpadami nie był jedyny na styczniowej konferencji, prowadzonej przez Lucynę Siwek rzeczniczkę magistratu. Prezydent opowiedział też o miejskich dotacjach na do wymiany pieców oraz pracach nad strategią rozwoju miasta. Przedstawił też wytyczne dla nowego naczelnika wydziału komunalnego i odpowiedział na pytania: co ze sprawą Artura Zdrzałka (dawny Polmos), przyszłością RCI i sprzedażą placu Długosza. Omówił również swoje zaangażowanie w starania o utrzymanie w Raciborzu biblioteki pedagogicznej. W materiale wideo prezentujemy pełny zapis przebiegu konferencji z 12 stycznia.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza