Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Jakie zawory grzejnikowe wybrać?

12.01.2021 17:00 | 0 komentarzy | MK

Odpowiednia praca grzejników w dużej mierze zależy nie tylko od prawidłowo zamontowanej i funkcjonującej instalacji grzewczej, ale przede wszystkim od prawidłowo zaimplementowanych i ustawionych zaworów grzejnikowych. to właśnie one pozwalają nam na wygodne i precyzyjne ustawianie pożądanej temperatury, zapewniając komfort cieplny w domu, mieszkaniu, biurze czy lokalu komercyjnym. Sprawdź, jakie zawory grzejnikowe warto wybrać!

Jakie zawory grzejnikowe wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje zaworów grzejnikowych dostępnych na rynku

Zawory grzejnikowe występują w wielu wariantach konstrukcyjnych i technologicznych. Wśród podstawowych rodzajów zaworów należy wymienić przede wszystkim zawory regulacyjne, odcinające i termostatyczne. Podział ten wynika ze sposobu i zakresu ich działania.

Grzejnikowe zawory regulacyjne to wciąż najpowszechniej stosowane i zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje zaworów. Służą one do regulowania i dopasowywania temperatury i mocy grzewczej grzejnika. Zazwyczaj występują one w formie zaworów o pojedynczej regulacji. Innymi słowy, zawory te pozwalają na zamknięcie i otwarcie dopływu ciepłej wody do grzejnika, a także umożliwiają regulowanie temperatury grzania w odpowiednim zakresie.

Kolejną grupą zaworów wykorzystywanych w instalacjach grzewczych są zawory odcinające. Te służą do zamykania i otwierania przepływu. Zawory odcinające sterowane są za pośrednictwem pary wodnej, oleju hydraulicznego albo sprężonego powietrza. Ich zastosowanie jest niezbędne, aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa eksploatacji systemu grzewczego.

Zawory odcinające montowane są przed oraz za kluczowymi elementami wchodzącymi w skład instalacji grzewczej. Do takich elementów można zaliczyć m.in.: kotły, filtry, wymienniki ciepła, pompy, zasobniki c.w.u. czy rozdzielaczy ogrzewania podłogowego.

Ostatnią popularną grupą zaworów grzejnikowych są zawory termostatyczne. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które pozwalają na automatyczną regulację mocy grzewczej i temperatury grzejników zgodnie z ustawionymi uprzednio nastawami. Dzięki wykorzystaniu zaworów termostatycznych możliwe jest nie tylko uzyskanie optymalnego komfortu termicznego w obiekcie, ale także znaczne ograniczenie zużycia energii przeznaczanej na ogrzewanie pomieszczeń.

Jak wybierać zawory grzejnikowe?

Wybór zaworu grzejnikowego powinien być podyktowany przede wszystkim miejscem jego montażu oraz sposobem zasilania grzejnika. Na rynku znajdziemy zarówno zawory do grzejników zasilanych od dołu, jak i zawory do grzejników zasilanych bocznie.

Poza sposobem zasilania grzejnika należy zweryfikować również rozmiar gwintu zaworu, a także sposób, w jaki głowica jest połączona z zaworem. Warto również uwzględnić materiał, z którego został wykonany grzejnik.

  • W przypadku grzejników aluminiowych warto zainwestować w odpowiedni zawór prosty lub kątowy – zależnie od sposobu montażu grzejnika.
  • Do grzejników łazienkowych należy zastosować dedykowany zawór do grzejników łazienkowych z podłączeniem bocznym lub dolnym.
  • Do żeliwnych grzejników starego typu warto wybrać zawór termostatyczny.

Materiał zewnętrzny