Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fotowoltaika odpowiedzią na rosnące ceny prądu

Ceny prądu rosną od lat. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W ciągu ostatnich 20 lat koszt 1 kilowatogodziny w naszym kraju zwiększył się o 128%. W 2021 roku będzie tylko gorzej. Z powodu opłaty mocowej czeka nas kolejna podwyżka cen energii elektrycznej już od stycznia br. w wysokości 11-12%. Jak uniknąć tych podwyżek? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się… fotowoltaika. Już 87% z nas uważa, że panele słoneczne i inne formy OZE to korzyści dla wszystkich Polaków.

Fotowoltaika odpowiedzią na rosnące ceny prądu

Rok 2021 rokiem podwyżek cen prądu

W związku z podwyżkami cen prądu według Business Insidera od 1 stycznia 2021 r. z kieszeni statystycznej polskiej rodziny, zniknie rocznie ponad 150 PLN. Niezależnie od tego, czy Twój prąd dostarcza Ci Enea, PGE Obrót, Tauron, czy Energa Obrót. Zła informacja jest taka, że opłata mocowa będzie ujęta w fakturach za prąd jeszcze przez minimum 30 lat.

O ile podrożeje prąd w 2021 roku?

Już od 1999 roku cena za prąd wzrosła z 0,270 PLN do 0,617 PLN w 2020 roku za 1kWh. Opłata mocowa zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki sprawi, że ten koszt zwiększy się o kolejne 0,0762 PLN za zużycie 1 kWh w godzinach od 7 do 22. Obiecanych rekompensat za prąd nie będzie, bo rządu na to po prostu nie stać w post-pandemicznej rzeczywistości.

Jako że “gonimy Zachód”, ceny prądu będą rosły. Wciąż jesteśmy w ogonie UE. Polska zajmuje 17. miejsce spośród 27 państw Unii Europejskiej w zakresie cen energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Mniej od nas płacą m.in. Węgrzy, Bułgarzy i Estończycy.

Fotowoltaika lekiem na coraz wyższe rachunki za prąd

Z pomocą przychodzi fotowoltaika. Tylko ona zapewni Ci niezależność od rosnących cen energii i zminimalizuje wpływ podwyżek cen prądu na Twój budżet domowy. Domowa instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata z wysoką i szybką stopą zwrotu. Producenci zapewniają dziś nawet 25 - 30 lat gwarancji na efektywność modułów fotowoltaicznych. Zdarzają się instalacje fotowoltaiczne (np. ta na uniwersytecie w Oldenburgu), które po 35 latach wciąż mają 90% sprawności!

Czy montaż fotowoltaiki się opłaca?

To jednorazowy koszt, który zwraca Ci się po 6-8 latach i następnie kolejne 22-24 lata pracuje dla Ciebie. To darmowa i ekologiczna energia słoneczna, dzięki której i w słonecznym i w zimowym okresie zadbasz o stały dostęp do prądu. Instalacja fotowoltaiczna praktycznie nie wymaga żadnej obsługi i może znacząco obniżyć Twoje koszty.

Czy na Górnym Śląsku fotowoltaika ma sens?

Tak, w Polsce w okolicy Raciborza, Wodzisławia i Rybnika średnia roczna ilość promieniowania słonecznego, padającego na płaszczyznę Ziemi, wynosi około 1000 kWh/m2 na rok, co w zupełności wystarczy na zaspokojenie potrzeb energetycznych Twojego domu.

Dodatkowo, lokalne samorządy i programy ogólnokrajowe oferują dotacje i wsparcie dla osób, które decydują się na założenie fotowoltaiki w domu (np. program “Mój Prąd”). Dzięki temu zwrot z inwestycji nadejdzie jeszcze szybciej, a Ty wdrożysz u siebie eko-energię mniejszym kosztem. Szacuje się, że do 2050 roku panele słoneczne i inne formy OZE będą podstawowym źródłem energii na całym świecie. Może warto być na czele tego peletonu?

Fotowoltaika na Górnym Śląsku

W naszym regionie popularnym i często stosowanym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne z wykorzystaniem wydajnych, monokrystalicznych paneli słonecznych Full Black w technologii half-cut cel, które oferuje firma Stilo Energy. Zapotrzebowanie i zainteresowanie jest ogromne - miesięcznie ich ekipy montażowe wykonują ponad 500 takich instalacji. Według badań Ibris 82% z nas uważa, że przyszłość energetyki należy właśnie do OZE. Na Śląsku pojawia się coraz więcej prosumentów prądu: producentów i konsumentów energii w jednym.

Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy fotowoltaika w Twoim domu ma sens, umów się na bezpłatny, niezobowiązujący audyt i wycenę. Lepiej wiedzieć, co, jak i za ile, a dopiero wtedy podjąć decyzję, czy to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Po co przepłacać za prąd, skoro można czerpać energię ze Słońca przez cały rok przez najbliższe 30 lat?

Materiał zewnętrzny