Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Śmieciowe stawki w Krzyżanowicach bez zmian

13.01.2021 07:00 | 1 komentarz | mad

Krzyżanowice rozstrzygnęły przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy. Jego wynik zadowolił samorządowców, bo stawka, jaką muszą uiszczać mieszkańcy, pozostaje taka sama jak przed rokiem.

Śmieciowe stawki w Krzyżanowicach bez zmian
Zdjęcie poglądowe (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeden oferent, stawka bez zmian

Zadanie nadal będzie realizowała firma Ekoland z Zabełkowa. Była to jedyna oferta, która wpłynęła do urzędu po tym, jak ogłoszono przetarg. – Przetarg był bardzo trudny. Przykład innych samorządów, gdzie już były, bądź są rozstrzygane na dniach, pokazuje, że ceny ciągle windują w górę. U nas udało się utrzymać cenę. (…) Mam nadzieję, że w trakcie trwania umowy się nie zmieni – poinformował na sesji rady gminy wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Jeśli nieruchomość zamieszkiwana jest przez jedną do trzech osób, to zapłacą one 29 złotych. 28 zł zapłacą, gdy mieszka od czterech do sześciu mieszkańców, a 27 zł, gdzie mieszka siedem i więcej osób. Stawka za brak segregacji lub nieprawidłową segregację będzie wynosiła potrójną wartość stawki wyliczonej na podstawie liczby osób zamieszkujących nieruchomość.

Wójt na sesji przypomniał, że gminy zmagają się z drastycznymi podwyżkami za śmieci. – Niektóre ceny opiewają powyżej 30 złotych – podał przykład. Dodał, że wiele samorządów zbliżyło się do stawek, jakie w Krzyżanowicach wprowadzono w zeszłym roku. To zmiany, które wówczas mieszkańcy mocno odczuli. Przypomnijmy, przed ich wprowadzeniem, w Krzyżanowicach ostatnia zmiana stawek miała miejsce w 2015 roku, bo wówczas samorządowi udało się zawrzeć kilkuletnią umowę z wykonawcą, firmą Ekoland z Zabełkowa.

W ocenie wójta Utrackiego problem gospodarki odpadami będzie się pogłębiał. – Niektórzy przewidują duży dyktat RIPOK-ów, czyli regionalnych instalacji, które zostały w ostatnim czasie w naszym regionie przejęte przez duże koncerny. I tutaj łatwo na tym rynku nie jest. Ustawa wcale nie ułatwia samorządom organizowania gospodarki odpadami. Odpadów nie ubywa. Styl życia – nabywania towarów i szybkiej zmiany niektórych powoduje, że rosną ilości opadów – mówił Grzegorz Utracki. Wójt na sesji apelował do wszystkich, aby racjonalnie gospodarować odpadami – zbierać je selektywnie.

1 zł ulgi

Sternik Krzyżanowic przypomniał również o wprowadzonej uldze dla osób za kompostownik. Rada Gminy Krzyżanowice, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, uchwaliła ulgę dla osób kompostujących bioodpady (odpady zielone i kuchenne) w wysokości 1,00 zł miesięcznie od każdej osoby ujętej w deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby się do niej załapać, mieszkańcy muszą złożyć w urzędzie stosowną deklarację. Co ważne, od właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarują korzystanie z ulgi na kompostowanie, nie będą odbierane bioodpady (odpady zielone i odpady kuchenne)*.

(mad)


*Temat szczegółowo opisywaliśmy już na łamach „Nowin Raciborskich”. Artykuł ten można odnaleźć również w naszym portalu pod adresem: www.nowiny.pl/173146.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.