Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

9 milionów na 3 ulice. Polowy planuje, rząd dofinansuje

07.01.2021 21:58 | 5 komentarzy | ma.w

Miasto ma w swoim zarządzie 119 km dróg. Prezydent Raciborza promuje w swojej kampanii inwestycyjnej remont trzech miejskich dróg - dwóch na Ostrogu i jednej obok parku Roth. Mówił o tym na zdalnej konferencji - drugiej w tym tygodniu, jeszcze nie ostatniej.

9 milionów na 3 ulice. Polowy planuje, rząd dofinansuje
Dariusz Polowy prezydent Raciborza mówił 7 stycznia o remontach dróg
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Konferencja (na wideo pełny jej zapis) była czwartą odsłoną zamiarów Dariusza Polowego w kampanii „Czas na Inwestycje”. Rozpoczął ją w grudniu. Pokazał już nowe lodowisko, nowy żłobek i boisko ze sztuczną trawą na stadionie gdzie gra „Unia”. 7 stycznia zaprezentował propozycję stworzoną z myślą o bezpieczeństwie drogowym.
„Czas na inwestycje” to pierwsza w historii raciborskiego samorządu kampania informacyjna, w której włodarz pokazuje, co zamierza zrealizować w nowym roku.
Z każdą jej odsłoną prosi mieszkańców, by ci dopingowali radnych miejskich do głosowania za propozycjami prezydenta na styczniowej sesji budżetowej. Z materiałów, jakie zaprezentował D. Polowy na czwartkowej konferencji wynika, że będzie promował kolejne inwestycje.

W temacie drogowym podkreślił, że w magistracie „zawsze starają się naprawić dwie drogi w ciągu roku z wykorzystaniem środków Funduszu Dróg Samorządowych (FDS)”. W 2021 roku chodzi o wydatek rzędu 9 mln zł z dofinansowanie z FDS w kwocie 4,53 mln zł.

Chodzi o remonty:

  • ul. Bema - na odcinku 522 mb (powstanie też ścieżka rowerowa, chodnik, parking)
  • ul. Cecylii - na odcinku 685 mb (w tym zaplanowano 46 miejsc postojowych i oświetlenie)
  • ul. Rodziewiczówny - na odcinku 176 mb (wraz z chodnikiem)

- Oczekujemy na zatwierdzenie listy projektów w ramach FDS przez premiera - zaznaczył D. Polowy.

Najgłośniej w Raciborzu jest o remoncie ulicy Bema. Do urzędu trafiła w październiku ubiegłego roku petycja związana z planami remontowymi drogi. Raciborzanie napisali w niej m.in.: że obawiają się wskutek przebudowy wystąpienia wzmożonego ruchu samochodów przy samym parku i przedszkolu; prosili, żeby zachować zielony charakter tej ulicy.Ul. Bema po jej przebudowie będzie posiadała:

- 6-metrową asfaltową jezdnię,

- pas postojowy,

- chodniki

- asfaltową ścieżkę rowerową- Co niezwykle ważne, istniejący pas zieleni oddzielający projektowaną ścieżkę rowerową od jezdni zostanie zachowany wraz z istniejącymi drzewami, które docelowo zostaną uzupełnione dodatkowymi nasadzeniami drzew - zapewnił Dariusz Polowy.

Po remoncie ul. Bema ma być jednokierunkowa. Jak podał prezydent - prawdopodobnie od ul. Staszica w kierunku ul. Eichendorffa.

Co do petycji, jaka trafiła do urzędu, Dariusz Polowy odparł, że „ilość zieleni w jej rejonie nie zostanie zmniejszona i będą nowe nasadzenia. - Miałem spotkanie z mieszkańcami ul. Bema. Chcą usprawnienia ruchu po niej i poprawy nawierzchni. My w tym kierunku idziemy - podkreślił.

A inne inwestycje drogowe?

Przy okazji planów remontów dróg spytaliśmy na konferencji o słynną „księżycówkę” w Ocicach i proponowaną przez Dariusza Polowego „polówkę” - ul. Wierzyńskiego.

- Co do ulicy Ocickiej i Wiejskiej („księżycówka”) to Powiat przygotuje projekt jej przebudowy i wystąpi o środki na remont do FDS. Jeśli chodzi o plany wobec ul. Wierzyńskiego, to zobaczymy, jak się rozwinie temat ul. Wiejskiej i wtedy będziemy decydowali co dalej - zaznaczył prezydent.

Na konferencji z 7 grudnia D. Polowy nie był w stanie podać, dla jakich kolejnych ulic Miasto chce się starać się o dofinansowanie z rządowego funduszu. Zapewnił jednak, że stara się maksymalnie wykorzystać te środki i urząd będzie składać kolejne wnioski.

Poruszyliśmy wątek dokończenia remontu drogi powiatowej w Raciborzu, kończącego modernizacji ulic Łąkowej i Kościuszki - ul. Kolejowej. - To jest aktualnie na etapie uzgodnień kwestii projektowych. Odbywają się z udziałem Miasta. To się robi, ale wszystko jest aktualnie w rękach Powiatu - podkreślił.

Ponieważ dane dotyczące remontów w Raciborzu nie zawierają informacji o planowanych w 2021 roku remontach dróg w Markowicach i Brzeziu spytaliśmy: dlaczego?

- Mamy doroczną analizę przygotowaną przez wydział dróg o ich bieżącym stanie. Skupiamy się w niej na najbardziej palących potrzebach, dotyczących stanu nawierzchni, zwiększonego natężenia ruchu i innych względach. Według takich kryteriów decydujemy o realizacjach. Zdarzają się jednak miejsca, które wymagają natychmiastowych, także sporych nakładów i w tym roku należy się spodziewać prac nad ulicą Staszica, gdzie awarie kanalizacji doprowadziły do łatania tej drogi - podsumował Dariusz Polowy.Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz