Piątek, 5 marca 2021

imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

RSS

Symboliczny orszak w Gamowie. Trzej królowie jechali konno [ZDJĘCIA]

06.01.2021 16:45 | 0 komentarzy | mad

Niewielki Gamów w gminie Rudnik po raz piąty zorganizował z fundacją Trzech Króli orszak w uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym roku z racji pandemii koronawirusa wydarzenie miało wymiar symboliczny.

Symboliczny orszak w Gamowie. Trzej królowie jechali konno [ZDJĘCIA]
W poprzednich latach w rolę jednego z mędrców wcielał się wójt gminy Piotr Rybka. W tym roku w tej roli występowały: Julia Wilczek na koniu Betina, Karina Waleczko na koniu Lord i oraz Sara Puszyło na koniu Bolek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W tym dniu odbywają się Orszaki Trzech Króli, a te, które organizowane są wspólnie z fundacją Orszak Trzech Króli, mają wyjątkową oprawę. To przedstawienie jasełek w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Choć w tym roku z racji pandemii koronawirusa, wydarzenie ma wymiar symboliczny, do czego nawiązuje proboszcz parafii pw. św. Anny w Gamowie, ks. Edmund Pośpiech. – Postanowiliśmy zorganizować to, co możemy przy zachowaniu wszystkich obostrzeń epidemiologicznych – mówi ksiądz.

We wsi przyjęto dwie formy: mini orszak, czyli rodzinny spacer od domu do kościoła przed stajenkę gdzie wierni się modlą bądź śpiewają kolędy oraz wyzywanie kolędowe, w ramach którego rodzina w domu śpiewa kolędę, nagrywając przy tym filmik, a później zamieszcza wideo w portalu społecznościowym. Jako że wydarzenie zorganizowane zostało z fundacją Orszak Trzech Króli, to nie zabrakło charakterystycznych koron oraz naklejek. Dodatkowo symbolicznie przed kościołem pojawili się Trzej Królowie na koniach, którzy pokłonili się Panu Jezusowi, a później okrążyli wieś.

Ks. Edmund Pośpiech wyjaśnia, że jeżeli będą sprzyjające warunki, to jest chęć w kolejnych latach powrotu do organizacji wydarzenia w okazałej formie, czyli z orkiestrą i przemarszem pod miejscową remizę, gdzie na gości czeka poczęstunek.

W galerii prezentujemy przejazd mędrców przez wieś oraz szopkę bożonarodzeniową, która znajduje się w miejscowym kościele.