Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Symboliczny orszak w Gamowie. Trzej królowie jechali konno [ZDJĘCIA]

Niewielki Gamów w gminie Rudnik po raz piąty zorganizował z fundacją Trzech Króli orszak w uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym roku z racji pandemii koronawirusa wydarzenie miało wymiar symboliczny.

Symboliczny orszak w Gamowie. Trzej królowie jechali konno [ZDJĘCIA]
W poprzednich latach w rolę jednego z mędrców wcielał się wójt gminy Piotr Rybka. W tym roku w tej roli występowały: Julia Wilczek na koniu Betina, Karina Waleczko na koniu Lord i oraz Sara Puszyło na koniu Bolek

Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W tym dniu odbywają się Orszaki Trzech Króli, a te, które organizowane są wspólnie z fundacją Orszak Trzech Króli, mają wyjątkową oprawę. To przedstawienie jasełek w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Choć w tym roku z racji pandemii koronawirusa, wydarzenie ma wymiar symboliczny, do czego nawiązuje proboszcz parafii pw. św. Anny w Gamowie, ks. Edmund Pośpiech. – Postanowiliśmy zorganizować to, co możemy przy zachowaniu wszystkich obostrzeń epidemiologicznych – mówi ksiądz.

We wsi przyjęto dwie formy: mini orszak, czyli rodzinny spacer od domu do kościoła przed stajenkę gdzie wierni się modlą bądź śpiewają kolędy oraz wyzywanie kolędowe, w ramach którego rodzina w domu śpiewa kolędę, nagrywając przy tym filmik, a później zamieszcza wideo w portalu społecznościowym. Jako że wydarzenie zorganizowane zostało z fundacją Orszak Trzech Króli, to nie zabrakło charakterystycznych koron oraz naklejek. Dodatkowo symbolicznie przed kościołem pojawili się Trzej Królowie na koniach, którzy pokłonili się Panu Jezusowi, a później okrążyli wieś.

Ks. Edmund Pośpiech wyjaśnia, że jeżeli będą sprzyjające warunki, to jest chęć w kolejnych latach powrotu do organizacji wydarzenia w okazałej formie, czyli z orkiestrą i przemarszem pod miejscową remizę, gdzie na gości czeka poczęstunek.

W galerii prezentujemy przejazd mędrców przez wieś oraz szopkę bożonarodzeniową, która znajduje się w miejscowym kościele.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].