Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Prawie setka „kopciuchów” trafiła na złom

10.01.2021 07:00 | 7 komentarzy | art

GODÓW Dobiegła końca realizacja drugiego etapu „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Godów na lata 2019-2020”. To dobry moment na jego podsumowanie.

Prawie setka „kopciuchów” trafiła na złom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PONE na terenie gminy Godów realizowany był przy wsparciu finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Założeniem Programu była likwidacja starych kotłów zasypowych, tzw. „kopciuchów” na kotły gazowe. Chęć udziału w Programie poprzez złożenie wniosku zadeklarowało 116 mieszkańców, ostatecznie podpisano 100 umów dotacyjnych, natomiast zadanie zrealizowało 96 Inwestorów. Wartość projektu to 1 mln 304 tys. zł.

Ponadto 1 września tego roku w Urzędzie Gminy Godów swoją działalność rozpoczął punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” WFOŚiGW. Za pośrednictwem punktu złożono 108 wniosków, z czego 85 to wnioski na wymianę starych kotłów na kotły gazowe, 18 na kocioł węglowy 5 klasy, 1 na pompę ciepła, natomiast 4 wnioski zostały złożone na inne działania termomodernizacyjne. Nie wiadomo jednak ile z tych inwestycji zostało już zrealizowanych.

Gmina w ubiegłym roku w dwóch budynkach gminnych zmodernizowała kotłownie wraz z wymianą kotłów węglowych na kotły gazowe. Inwestycje te zostały zrealizowane w budynku mieszkalnym przy ul. Strażackiej 3 w Gołkowicach oraz w budynku sołeckim przy ul. Wiejskiej 17 w Podbuczu.

(art)