Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Ogromna kolejka przed urzędem w Rydułtowach. To przez wnioski na wymianę pieca

04.01.2021 10:42 | 31 komentarzy | ska

Spora grupa osób już od niedzieli 3 stycznia czekała pod urzędem miasta. Grupa powiększała się z godziny na godzinę, aż w końcu nawet interweniowała policja. Wszystko przez rozpoczęcie terminu przyjmowania wniosków na wymianę pieców, przy których decydująca jest kolejność zgłoszeń. 

Ogromna kolejka przed urzędem w Rydułtowach. To przez wnioski na wymianę pieca
Grupa osób pod urzędem w Rydułtowach czekała na przyjęcie wniosku przez całą noc z 3 na 4 stycznia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogromna kolejka przed urzędem w Rydułtowach. To przez wnioski na wymianę pieca

W minionym tygodniu urzędnicy zapowiedzieli, że od 4 stycznia przyjmowane będą wnioski na dofinansowanie do wymiany starych kotłów. Wówczas już apelowali o przestrzeganie zasad sanitarnych i zachowanie odległości. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się o 7.30, natomiast kolejka chętnych była już bardzo długa. Niektórzy koczowali pod urzędem przez całą noc. Pierwsze osoby pojawiły się przed urzędem już około godz. 14.00 w niedzielę 3 stycznia. Rankiem 4 stycznia interweniowała nawet policja, kiedy grupa pod urzędem liczyła już prawie 200 osób. Policjanci apelowali do mieszkańców o utrzymanie dystansu społecznego. 

Tak duże zainteresowanie wymianą pieca jest podyktowane uchwałą antysmogową województwa śląskiego, zgodnie z którą starsze niż 10 lat paleniska trzeba wymienić do końca 2021 roku. Dla wielu otrzymanie na ten cel dofinansowania jest zatem kluczowe. Warto dodać jednak, że w Rydułtowach maksymalna kwota dotacji miejskiej może wynieść 4 tys. zł, przy czym w budżecie na 2021 rok miasto zaplanowało na ten cel 150 tys. zł. Na listę osób starających się o dofinansowanie trafiło w poniedziałek 4 stycznia nieco ponad 130 nazwisk. Nietrudno obliczyć, że dofinansowanie otrzyma więc połowa z nich. Dobrą alternatywą dla dotacji miejskich są dofinansowania z programu Czyste Powietrze, w których otrzymać można wyższą dotację, bo obejmuje ona nie tylko wymianę źródła ciepła, ale także termomodernizację budynku. W programie Czyste Powietrze maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 37 tys. zł. Program ten charakteryzuje się również prostszą procedurą aplikacyjną, niż ma to miejsce w przypadku dotacji miejskich.