Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Racibórz. Niespełna trzy tygodnie wystarczyły, by atrapa płuc zmieniła barwę z białej na ciemnoszarą

31.12.2020 11:23 | 5 komentarzy | żet

Akcja miała na celu uświadomić mieszkańców, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy w okresie jesienno-zimowym.

Racibórz. Niespełna trzy tygodnie wystarczyły, by atrapa płuc zmieniła barwę z białej na ciemnoszarą
Osiemnaście dni "wędzenia" w centrum Raciborza wystarczyło, by jasny materiał zmienił barwę na ciemnoszarą.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, 11 grudnia na Skwerze im. ks. prałata Stefana Pieczki w Raciborzu zamontowano atrapę. W ciągu kolejnych dni materiał, z którego wykonano instalację, zbierał zanieczyszczenia powietrza, zmieniając przy tym barwę - z białej aż do ciemnoszarej. 29 grudnia atrapa płuc została przetransportowana do Warszawy.

Tak wyglądała atrapa płuc zamontowana w centrum Raciborza 11 grudnia. Pisaliśmy o tym tutaj: Z Wałbrzycha do Raciborza. Wielkie płuca pokażą, czym oddychają raciborzanie.

- Co dała ta akcja? Może niektórzy zaczęli się zastanawiać co wdychają. Może są tacy, co rozważają wymianę źródła ciepła i szukają możliwości dofinansowania. Może pewne osoby decyzyjne są w stanie przyspieszyć wymianę pieców/remonty zasobów mieszkalnych - informuje Stowarzyszenie Zielony Racibórz, którego staraniem "płuca" trafiły do Raciborza.

Rok na wymianę starego pieca

"Zielony Racibórz" przypomina, że zgodnie z obowiązującą w województwie śląskim tzw. uchwałą antysmogową, na wymianę starych pieców węglowych został już tylko rok. Na wymianę nowszych urządzeń jest więcej czasu:

  • kotły mające od 5 do 10 lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2023 roku,
  • kotły mające mniej niż pięć lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2025 roku,
  • kotły klasy 3. lub 4. należy wymienić do końca 2027 roku.

Pieniądze z Czystego Powietrza

Jednocześnie "Zielony Racibórz" podpowiada, skąd wziąć pieniądze na wymianę źródła ogrzewania. - Zastanawiasz się jak sfinansować wymianę starego pieca i ocieplenie domu? Skorzystaj z rządowego programu Czyste Powietrze, gdzie możesz uzyskać nawet do 37 000 zł na kompleksową modernizację systemu ogrzewania w swoim gospodarstwie domowym - zachęca raciborskie stowarzyszenie.

Program Czyste Powietrze przewiduje 2 główne poziomy dofinansowania zależne od dochodów: podstawowy i podwyższony. Beneficjentem (osobą korzystającą) programu może być właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Roczny dochód beneficjenta w podstawowej grupie dofinansowania nie może przekroczyć 100 000 zł. Tu jest brany pod uwagę tylko dochód beneficjenta, tj właściciela lub współwłaściciela domu jednorodzinnego. W podwyższonej grupie dofinansowania, liczony jest średni dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, który nie może przekroczyć 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1960 zł w jednoosobowym. Dochód należy udowodnić za pomocą specjalnego zaświadczenia, które wydawane jest w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Osoby zaliczane do podstawowej grupy dofinansowania mogą uzyskać:

  • do 25 000 zł na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła, rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
  • do 20 000 zł na wymianę źródła ciepła na inne niż pompa ciepła (np. kondensacyjny piec gazowy lub kocioł węglowy 5 klasy), rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
  • do 10 000 zł na rekuperację, termomodernizację i dokumentację, gdy nie jest wymieniane źródło ciepła.

Osoby kwalifikujące się do podwyższonego poziomu dofinansowania mogą uzyskać:

  • do 32 000 zł na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła, rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
  • do 32 000 zł na wymianę źródła ciepła na inne niż pompa ciepła (np. kondensacyjny piec gazowy lub kocioł węglowy 5 klasy), rekuperację, termomodernizację i niezbędną dokumentację oraz dodatkowo do 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną
  • do 15 000 zł na rekuperację, termomodernizację i dokumentację, gdy nie jest wymieniane źródło ciepła.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania intensywność finansowania (czyli procent inwestycji, jaki można sfinansować z dotacji) wynosi średnio 30-40%, przy podwyższonym poziomie intensywność ta wynosi przeciętnie 60%.

Mieszkańcy województwa śląskiego wnioski mogą składać elektronicznie poprzez tzn. Portal Beneficjenta Programu, gdzie znajdą też szczegółowe wytyczne dotyczące ubiegania się o dofinansowanie: https://portal.wfosigw.katowice.pl/strona-glowna-programu

Warto także wiedzieć, że z programu można dofinansować projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Należy jednak pamiętać, że rozliczeniu będą podlegać koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

źródło: Zielony Racibórz, oprac. żet