Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

W Rudach stanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych?

23.12.2020 09:40 | 0 komentarzy | mad

Taki jest plan. To współdziałanie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej oraz spółki Tauron Dystrybucja - największego dystrybutora energii w Polsce.

W Rudach stanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych?
Obecnie takie stacje znajdują się m.in. w sąsiednim Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych to jeden z punktów porozumienia nawiązanego pomiędzy dwoma podmiotami. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, stacja miałaby się znaleźć w Rudach, na terenie parkingu mieszczącego się naprzeciwko Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. – To działanie proekologiczne – mówi wiceburmistrz. To także krok w kierunku dostosowania infrastruktury do wzmożonego nacisku na rozwój transportu niskoemisyjnego.

Dodatkowo w ramach współpracy zaplanowano iluminacje Bazyliki Matki Bożej Pokornej w Rudach, kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej oraz inwentaryzację, a w efekcie optymalizację oświetlenia na terenie całej gminy.

Wiceburmistrz Brzezicka-Tesarczyk podkreśla, że wykonanie poszczególnych punktów wiąże się finansami*. Po Nowym Roku urzędnicy i przedstawiciele Tauronu mają usiąść do rozmów i zdecydować, które działania wejdą w fazę realizacji (mogą zostać zrealizowane wszystkie, bądź część z nich).

* Mowa o formule ESCO – czyli działaniach mających przyczynić się do powstania oszczędności. Tak więc Tauron, inwestując w wymianę opraw oświetleniowych, wygospodaruje różnicę. Samorząd jednak będzie płacił rachunki na taką samą kwotę co dotąd, jednak w zamian spółka pokryje koszty dodatkowych inwestycji z własnych oszczędności. Zadania, o których mówi się w gminie, mogą być zrealizowane na przestrzeni kilku lat. 

Ludzie:

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej