Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Gmina traci cierpliwość do osób, które nie chcą podłączyć się do kanalizacji

30.12.2020 07:00 | 3 komentarze | mad

Nie wszyscy ochoczo podłączają się do wybudowanej w Krzanowicach kanalizacji sanitarnej. Wojciech Błajda, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przekazał burmistrzowi Andrzejowi Strzedulli liczby, które nie napawają optymizmem. Wobec osób, które nie wywiązują się z obowiązku, mają być wyciągnięte konsekwencje.

Gmina traci cierpliwość do osób, które nie chcą podłączyć się do kanalizacji
Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wojciech Błajda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym problemie prezes Błajda wspominał już kilka miesięcy temu. Przypomnijmy, chodzi o kanalizację, którą wybudowano w sołectwie Morawia. To 5 km sieci, co łącznie pozwala na wykonanie 258 przyłączy. W ramach inwestycji wykonano podłączenie do pierwszej studni w posesji i od tej studni mieszkańcy we własnym zakresie muszą wykonać przyłączenie* do budynku. Dotyczy to osób mieszkających przy ulicach: Młyńskiej, Ogrodowej, Sikorskiego, Morawskiej, Akacjowej, Zawadzkiego, Rynku, Krótkiej, Winnej, Tylnej, Polnej, Granicznej, Kwitka, Opawskiej i Kolejowej. Przyłącza nie są dobrowolne, a obowiązkowe.

Przyłącza powinny być wykonane do 30 września 2020 roku. Jednak nie wszyscy mieszkańcy z tego się wywiązali. Na minionej sesji rady miejskiej burmistrz Andrzej Strzedulla podał, że dotyczy to 86 przypadków. – My teraz z ramienia urzędu będziemy weryfikowali jakich nieruchomości to dotyczy, czy są to nieruchomości niezamieszkałe, niezabudowane, albo też nie ma możliwości technicznych. Ale w przypadku osób, które mimo możliwości podpięcia się, tego obowiązku nie dopełniły, będzie najprawdopodobniej wszczęte postępowanie, które może nawet zakończyć się decyzją nakazującą podłączenie się do tej kanalizacji. W ostateczności wykonanie tego przyłącza zastępczo za mieszkańca i obciążenie go kosztami przyłączenia – mówił burmistrz Andrzej Strzedulla. W ocenie burmistrza 86 przyłączy to spora liczba.


*Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą odpowiednie wymagania określone w przepisach.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Wojciech Błajda

Wojciech Błajda

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach