Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Marszałek Chełstowski przyjechał do Rud. Wizytował dwie zrealizowane inwestycje [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

21.12.2020 13:50 | 1 komentarz | mad

W Rudach (gm. Kuźnia Raciborska) zakończyły się dwie duże inwestycje. To przebudowa ulic Sobieskiego i Cysterskiej oraz remont przedszkola.

Marszałek Chełstowski przyjechał do Rud. Wizytował dwie zrealizowane inwestycje [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycje podsumowano w poniedziałkowe przedpołudnie 21 grudnia, kiedy do Rud przyjechał włodarz województwa śląskiego - Jakub Chełstowski. Na miejscu podjęli go: burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha wraz ze swoją zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda. W spotkaniu uczestniczyli także m.in.: nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie Witold Witosza, dyrektor biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Adam Wawoczny oraz sołtys Rud Wojciech Węglorz.

Koniec prac, koniec utrudnień

O przebudowie ulic Sobieskiego i Cysterskiej mówiło się długo. Najpierw realizacja tego zadania stała się „kartą przetargową”. Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha uzależniał rozpoczęcie tych prac od decyzji w sprawie odejścia Rud od Kuźni Raciborskiej, która wyszła od opozycji burmistrza w radzie miejskiej. Gdyby zapadła decyzja o odłączeniu się sołectwa, remontu by nie było. Sprawa jednak ucichła. Pojawiło się nawet porozumienie, choć mimo zapowiedzi, żadna ze stron nie zdecydowała się na oficjalne pokazanie dokumentu. – To kluczowa inwestycja, ponieważ ona pozwoliła się pogodzić. Bardzo dobrze się dzisiaj współpracuje, nie ma napięcia. Ten reset odbył się przy okazji tej inwestycji – mówił nam kilka miesięcy temu burmistrz Macha, kiedy nawiązywaliśmy do tego tematu.

Na czym polegały prace? Wyremontowano odcinek od zjazdu z drogi wojewódzkiej do lasu w Brantolce. Roboty rodziły utrudnienia, jednak mieszkańcy mogą już odetchnąć z ulgą, a przy tym korzystać z trasy równej jak stół. Realizacji podjęła się firma Hucz z Boronowa. Koszt to prawie 3 mln złotych. Zadanie zrealizowano przy współfinansowaniu środków zewnętrznych z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie nieco ponad 2 mln złotych.

Burmistrz Paweł Macha podczas krótkiego spotkania z mediami, które odbyło się przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym podkreślał znaczenie wyremontowanych dróg. – Zrobiono kawał drogi - 1,6 km zupełnie od podstaw, czyli łącznie z fundamentem i odwodnieniem, co jest znakomitym dopełnieniem tego pięknego miejsca* – mówił burmistrz Kuźni Raciborskiej. Dziękował za współpracę Powiatowi Raciborskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu w Katowicach oraz Nadleśnictwu Rudy Raciborskie. Burmistrz pochylał czoło również w stronę wykonawcy zadania, bo jak stwierdził firma „uwinęła się w tempie ekspresowym”. – Tylko dwa miesiące trwały te prace – akcentował włodarz.

Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał natomiast, że cieszy się, kiedy wizytuje małe gminy, bo - jak stwierdził - wywodzi ze Stowarzyszenia „Tychy Naszą Małą Ojczyzną”. – Może Tychy to większa gmina, ale ten lokalny patriotyzm jest dla mnie bardzo ważny. Cieszę się, że udało się dosyć sprawnie przeprowadzić inwestycje ze środków unijnych. To też pokazuje pewną efektywność, która łączy samorząd regionalny i lokalny. My zarządzamy tym programem operacyjnym w różnych odmianach, a gminy te programy i projekty realizują – powiedział Jakub Chełstowski. Marszałek nadmieniał również, że gmina Kuźnia Raciborska jest turystyczna, pokazująca wyjątkowy charakter województwa śląskiego w różnych odmianach. Dalej gratulował tym, dzięki którym modernizacje zostały zrealizowane.

Dzieci powrócą do placówki

Oficjalnie w Rudach zakończono także remont przedszkola, dzięki czemu dzieci powrócą już do placówki po przerwie świątecznej. Na czas remontu korzystały z gościnności miejscowej podstawówki, gdzie zlokalizowano tymczasowe oddziały. W ramach zadania przedszkole przeszło termomodernizację oraz kompleksowy remont wnętrz. Co ważne i na co szczególną uwagę kładł burmistrz Paweł Macha w ramach inwestycji doszło do modernizacji źródła ogrzewania**. Zadanie wykonywała firma remontowo-budowlana Andrzeja Ciwka z Turza. Prace były dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wartość zadania to nieco ponad 734 tys. zł.


*Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Przebudowa drogi gminnej ul. Cysterska i ul. Sobieskiego w Rudach”, w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres prac obejmował przebudowę ulicy Cysterskiej na całej jej długości tj. 1021 mb i ulicy Sobieskiego na długości  538 mb. W ramach wykonywanych prac wykonano rozbiórkę istniejącej nawierzchni, całkowitą wymianę podbudowy, wymianę istniejących krawężników oraz wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej.  Łączna długość przebudowanego odcinka drogi wynosi 1559 mb. W ramach prac wykonano również remont parkingu przed budynkiem Nadleśnictwa w Rudach. Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i pojazdów oraz warunków ruchu drogowego.

**Zakres prac obejmował kompletną termomodernizację budynku z uwzględnieniem wszystkich ścian zewnętrznych, piwnic oraz dachu. Wymieniono instalację elektryczną wraz z lampami, instalację centralnego ogrzewania wraz z wymiana istniejącego kotła węglowego na kocioł na pellet (biomasę). Wykonano również montaż powietrznych pomp ciepła ze zbiornikami CWU 270l. A także dokonano kompletnego remontu piwnic oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia przedszkola.  


Za pośrednictwem Facebooka „na żywo” transmitowaliśmy krótką konferencję prasową:

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Witold Witosza

Witold Witosza

Nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie